Anasayfa İletişim


Akne

Akne ve SivilceAknede asıl neden bakteri enfeksiyonu değildir.Ergenlik çağında ortaya çıkan, yoğun ve yağlı bir salgı olan sebum ile kıl folikolünün ağzındaki derinin saydam tabakasının aşırı derece de büyümesi(hiperkeratoz) ana etkendir. Böylece folikülün ağzı tıkanarak içinde yağ birikir. Kapalı kıl folükülü sarımsı beyaz bir nokta olarak görülür. Folükül tamamen kapanmamışsa,oksijen yağ ile temas eder ve onu siyah bir maddeye dönüştürür. Bu durumda siyah bir noktalı görünüm belirir.
En yaygın akne türü; çoğunlukla ergenlik çağında görülen ergenlik aknesidir. Erkekeler kızlardan daha ileri yaşlarda akne rahatsızlığı gösterirler. Bu tip aknelerden başka kistler ve sivilcelerde vardır. Sivilceler iz bırakabilir. Akne ergenlik çağındaki gençlerde önemli psikolojik sorunların doğmasına neden olabilir. Akne konglobata, aknenin çevresindeki dokunun şiddetli iltihabına neden  olan  ve erkeklerde 30-40 yaşlarında görülen bir türdür. Bu çağda ortaya çıkan aknelere hormon değişikliklerinin neden olduğu sanılmaktadır.

Yapılan araştırmalar, erkeklik hormonu olan testesteronun akneleri artırdığını, kadınlık hormonu östrojenin ise iyileştirici bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Hafif vakalar için belli  bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak derinin temiz tutulması, sık sık ve gerekiyorsa antiseptik maddeler kullanılarak yıkanması yararlı olacaktır. Kükürtlü sabununda önemli bir etkisi olur.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.