Anasayfa İletişim


ÇOCUKLARDA HİDROSEL-SU KESESİ-TAMİRİ

 

Hidrosel karın zarının bir uzantısı olan processus vaginalisin kapanmasına bağlı olarak testislerin etrafında sıvı toplanmasına denir.Hidrosel kelime anlamı olarak su kesesi demektir.Çogunlukla doğumda mevcuttur.2 yaşından büyüklerde cerrahi girişim gerektiren hidrosel sıklığı 10 binde 22 kadardır.Kız çocuklarında da hidrosel görülebilir buna nuck kanalı kisti denir. Eğer oluşan sıvı iç kasık halkası ile testisler arasındaysa buna kord hidroseli yada kordon kisti denir.Hidrosel, karın boşluğu ile olan ilişkisine göre bağlantılı (komminike)ve bağlantısız(nonkomminike) olmak üzere ikiye ayrılır.Bağlantılı tipte kese içerisindeki sıvı karın boşluğuna geri dönebilir.Bu tipte kese boyutlarında çocuğun aktivitesiyle, yatmasıyla veya torbanın (skrotum) hafif sıkılması ile değişiklik meydana gelir.Bağlantılı hidrosel potansiyel bir kasık fıtığı nedeni olabilir.Bu tip hidrosellerin % 15 i kasık fıtığına dönüşür.Bağlantısının tipin karınla ilişkisi yoktur.Genelde doğuşta mevcuttur.Sıvı miktarı genellikle gün içerisinde yada kesenin sıkılması ile değişiklik göstermez.Bağlantılı hidrosellin karın ile ilişkisi devam ettiği için kasık fıtığı olarak kabul edilip tanı konduktan sonra en kısa sürede ve en uygun şartlarda ameliyat  edilmesi gerekir.Bağlantısız hidrosellerin ise 2 yaşına kadar kendiliğinden geçmesi beklenir. Bu süre sonunda iyileşmeyen hidroseller ameliyat edilmelidir.

       Hidrosel ameliyatının  adı  hidroselektomidir.Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve kesenin karın boşluğu ile olan ilişkisi iç kasık halkası hizasından kesenin bağlanması ile ortadan kaldırmasıdır.

     Ameliyattan sonra cerrahi işleme bağlı torbalarda kanamaya bağlı hematom ve sıvı toplanmasına bağlı şişlik (ödem) gelişebilir.Bu şişlik ameliyattan sonra bir ay kadar daha devam edebilir.

      Karın ile bağlantısı olan hidrosellerin tek tedavisi cerrahidir.İlaç yada başka  bir tedavi metodu yoktur.Kendiliğinden düzelmesi beklenmez.Tedavi olunmadığı takdirde hidrosel olan taraftaki testisin,etrafındaki içi sıvı dolu kesenin yapmış olduğu bası nedeniyle büyümesi ve gelişmesi olumsuz yönde etkilenir.

    Ameliyat  sonrasında hastalar, bir komplikasyon gelişmediği taktirde aynı gün yada ertesi gün taburcu edilir.

 Op.Dr.Çağatay Aydıner

 Çocuk Cerrahisi Uzmanı

3 Comments

 1. Comment by serkan on 05 Temmuz 2009 05:16

  9 aylık oğlumu ameliyat ettirdik sizin dediğiniz gibi hemoten olduğu söyleniyor ve bir ay geçti ameliyatın üzerinden ve doktorumuz 3 ayda anca toparlanır dedi. bu doğalmı ve size nasıl ulaşabilirm doktor bey

 2. Comment by olcay aktaş on 10 Mart 2010 11:41

  hocam oglum 2.5yasında dun hıdrosel tanısı kondu cocuk cerrahısıne goturdum amelıyat sart dedı ama bu kese yaklasık2aydır var daa once boyle bırsey yoktu sankı ılk fark ettıgıme gore kuculdu ama dr lar amelıyat baska caresıyok dedıler.sızden bılgı ala bılırmıyım ne onerırsınız.

 3. Comment by uzun on 20 Şubat 2016 01:22

  hocam merhaba,
  benimde sağ tarafta büyük hidrosel, solda da hafif hidrosel vardı. Dr.lar sol tarafa operasyon şart değil dediler. Şuanda sağ taraf düzeldi, ancak sol hafif hidrosel olmasına rağmen çok sarkık ve büyük duruyor. Sağ taraftada ciddi küçülme ve şişlik var. Size sorum; sol tarafta sağ ile bütün olarak bakılınca daha küçük ve toplu gözükür mü, sağ taraftaki şişlik ve ağrı geçer mi?

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment