Anasayfa İletişim


FAYDALI BİLGİLER

BALDA YOK  YOK
A, B, E ve K vitaminleri içeren balda kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, iyot gibi mineraller de vardir. Kabızlıga, uykusuzluga, sinir gerginligine, kalp çarpıntılarına karsı bire birdir. Gastrit ve mide ulserinde, sindirim sistemi bozukluklarında, damar sertligine olumlu etkisi vardir.

Rokayi sofranizdan eksik etmeyin!
P ve K mineralleri içeren roka, mide ve karaciger dostu olarak biliniyor.
Kansizligi gideren roka, hazmı kolaylastırıyor, böbrekleri çalıstırıyor, idrar söktürüyor.

Lahana ailesinin her üyesi kanser kalkanı
Lahanagiller ailesinin üyeleri, (brokoli, bruksel lahanası, karnabahar, beyaz ve karalahana) içerdikleri glukosinolat ve isothiosiyanat
maddeleri ile kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucudur.

Bitki cayı nasıl yapılır?
Porselen demliğe önce çay yapaçagınız bitkiyi koyun ve üzerine su ekleyin. Ancak taze kaynatılmıs ve klorsuz su kullanının. Kaynatılan suyu 1 -2 dakika dinlendirin. Cayın demlenmesi için 2-5 dakika yeterlidir. Kök bitkilerden çay yapacağınız zaman, aynı miktarda su ve bitkiyi birlikte kaynatın.

Selenyum’un fazlasi zarar
Maya, tam tahıllı ürünler, yumurta, patates ve deniz ürünleri tüketerek bol miktarda selenyum alabilirsiniz. Vücudu kanserden koruyan selenyum, damarlarda pıhtılasma riskini düşürür. Ayrıca HDL kolesterolün LDL kolesterole oranını artırarak da kalp sağlıgını korur. Yüksek oranda alınırsa ishal, saç dökülmesi, tırnak kırılmasına yol açabilir.

Aycekirdeği E vitamini deposu
Aycekirdeği iyi bir E vitamini kaynağıdır. Kolesterolü düşürür, damar sertligini giderir. Yağ ve proteini en kaliteli türdendir. Beyin
gücüyle çalışanların ve çocukların günde 50 gram yemesi tavsiye edilir.
Hormonlarin dengeli çalismasını sağlar. Kalp ve sinir hastalıklarını önler.

Âdet ağrılarına E vitamini
Kalp hastaliklarına karsı koruyucu özelligi bulunan E vitamini, kadınların en büyük kâbusu olan regl (âdet) öncesi sancıları da önler. E
vitamininin, ozellikle menstürasyon öncesi alımı öneriliyor.

Bağışıklık sistemi için çinko şart
Sürekli bir hava degişikliği yaşadigimiz şu son günlerde güçlü bir bağışıklık sistemi için çinko minerali çok önemli. çinko; peynir,
yumurta, mısır, Bruksel lahanası ve brokolide bulunmaktadir.

Yemeklere tarçın
Bilim adamları, yemeklere eklenen az miktarda tarçının, kandaki şeker düzeyini belirgin sekilde düşürdüğünü söylüyor. Diabetes Care dergisinde yayımlanan habere göre, çaya atılan bir tarcın kabugu bile, şeker hastalarının insülin değerlerini düzenlemeye yetiyor.

Kepek ekmeği bağrsakları koruyor.
Kepek ekmeği içerdiği yüksek orandaki posa sayesinde bagırsak saglıgını korur. Ayrıca şeker hastalığında, kan sekeri düzeyini regule etmekte etkilidir.

Kalp saglıgınız için kırmızı biber yiyin
Tansiyonu ve kolesterolü düşüren kırmızı bibere acı tadını veren kapraicin adl madde, güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle kırmızı biber, kalp hastalıkları ve kansere karsı da koruyucudur.

Kolesterolü yuükselene nar suyu
Nar suyu, kötü kolesterolün (LDL) neden olduğu damar sertligi ve tıkanıklığı gibi sorunlara karsı etkilidir. Ayrıca ishali kesici
etkisi de bulunmaktadir.

Funda yapragı idrar yollarını temizliyor.
Funda yapragı, idrar söktürücü ve idrar yollarını dezenfekte edici özellige sahiptir.

Yüksek tansiyona karsı sarmısak
Bol miktarda potasyum, fosfor, selenyum, A ve C vitaminleri ile kükürt içeren sarmısak tansiyonu ve kan kolesterolünü düşürür.

Mantar vitamin deposu
A, C, D vitaminlerinden zengin, 100 gramında 20-40 kalori bulunan mantar protein açısından da zengindir. Posa oranı da yüksek olan mantar barsakların çalısmasını sağlar. İçerdiği ‘Lentinian’ adı verilen maddenin tumorleri azalttığı bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, beyin kanamaları, damar sertligi, enfeksiyonlara karşı koruyucu, kolesterolu düşürücü özelliği vardir. Yag oranı yok denecek kadar düşük olan ve kesinlikle kolesterol içermeyen mantarlar, saglıklı diyet listelerinde kullanılmalıdır.

Brokoli, ülser ve mide kanserini önlüyor
Brokoli, helicobacter pylori virüsüyle savaşıyor. Böylece ülser ve mide kanseri riski önemli ölçüde azalıyor.

Kalsiyum, kolon kanseri riskini azaltıyor
Yapılan çalışmalarda yüksek dozda kalsiyum alımının kolon kanserini önledigi ortaya çıktı.

Aspirin yoksa kirazı deneyin
100 graminda 40 kalori bulunan, C, E vitaminleri ve potasyum bakımından zengin olan kirazın pek çok olumlu etkisi vardır. Kansere karşı koruyucu, kan dolaşımını hızlandırıcı, kolesterol seviyesini dengeleyici ve böbrekleri çalıştırıcı özelligi vardir. Gut hastaligina yakalanma riskini de düşürür. Agrı kesici özelliği olan kiraz, Aspirin etkisi gösterir. 20 kirazda 12 – 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir.

Yeni saglıklı yaşam sırrı çimen suyu
ABD’de, çimen suyunun popularitesi her gün biraz daha artıyor. Çimen suyu, büfelerde taze taze sıkılarak 57 gramlık küçük kaplarda servis ediliyor. 2 kilo 250 gram sebzeden alınabilecek vitamin ve minerallere denk oldugu belirtilen bu içecegin bardagı ise 2.5 dolara (yaklasIk 3.5 YTL) satılıyor. Yüzden fazla vitamin ve enzim içeren çimen suyunun tadı pek de hoş olmadıgı için genellikle tek içimlik porsiyonlarla satılıyor; ardından da bir dilim portakal yenmesi öneriliyor.

Demir ve kalsiyum zengini; Bakla
Bakla sindirimi kolay ve çok besleyici bir sebzedir. Tanelerinde bol miktarda azot ve nişasta vardir. Baklagillere adını veren bu sebze,
zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içerir. Demir ve kalsiyum mineralleri açısından da zengin olan baklada A, C, B ve B2 vitaminleri de bulunuyor.
Bakla idrar yollarını temizler, bagırsak parazitlerini düşürür. şeker hastalarında ise kan şekerini düşürücü bir etkiye sahiptir.

Sivilceye elma sirkesi
Elma sirkesinin bileşiminde kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta caroten, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin ve doğal aroma maddeleri bulunur.
Bedenimizi içten ve dıştan tedavi etme özelliğine sahip, olağanüstü bir ilaçtir. Kabızlık, hemoroid, ergenlik sivilcesi, gaz, şişkinlik,
yüksek kolesterol, varis, grip ve nezleye karsi etkilidir. Ayrıca derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde önemi büyüktür.

Güzellik için lahana
B, C, E vitamini ve potasyum açisindan zengin olan lahana mide ve bagırsakların iç yüzeyini koruyarak, oralardaki yaraların
iyileşmesini sağlar. İçeriğindeki kükürt ile kanı temizleyip cildi güzelleştirdiği, idrar söktürdüğü, vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dişarı attığı biliniyor. İçerdiği selenyum ile yaşlanmayı önleyici ve kalp krizine karşı koruyucu özelliği de bulunuyor. Kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başında gelir. özellikle meme ve rahim kanserine karsi etkilidir. Kandaki seker miktarini düşürür, şeker hastalarının sıklıkla yemeleri gereken bir besindir.

Kuskonmaz, kansızlığı önlüyor
A, B1 ve C vitaminleri açısından zengin olan kuşkonmazın terlemeyi saglayarak gozeneklerin acılmasını, vücudun fazla suyunun
atılmasını, kansızlık ve gribi önleyici, romatizmal hastalıkları giderici, solunum yolu, karaciğer, böbrek ve mesane hastalıklarını tedavi edici özelligi bulunmakta. Kuskonmaz ayrıca kalp çarpıntısına iyi gelir.
Osteoporozu önlemeye katkıda bulunur. Antistres hormonların oluşmasına ve kanseri önlemeye yardımcı olan kuskonmaz bağışıklık sistemini güçlendirir.
Ama çiğ olarak yenilirse alerji yapabilir, böbrek taşı ve kumu olanlarda rahatsızlık verebilir.

Kansere çilekle ‘dur’ deyin!
C vitamini bakimindan zengindir. Sindirimi kolaylastırır. Yüksek oranda allejik asit içerdiğinden kanseri önler. Önemli miktarda A, B
vitamini ile kalsiyum, demir, fosfor gibi mineraller içerir. Çilek, 1 yıla kadar dondurularak saklanabilir. Bunun için çilekleri önce buzlu suda yıkamalı, sonra saplarını çıkarmalısınız. Daha sonra kâğıt havluyla iyice kurulayıp havası alınmış bir kapta dondurucuya yerlestirmelisiniz.

Şeker hastaları salatayı sirkeli yesin
Tip 2 Diabeti veya insulin rezistansi olan insanlarda yüksek karbonhidrat içeren bir öğünden önce 2 yemek kaşığı sirke kullanmaları
öneriliyor.
Sirkenin asetik asit içerdigi, bu asitin bazi sindirim enzimlerini yavaşlattığı ve karbonhidratin emilimini azalttığı saptanmıştır.

Parlak saçlar için badem ve somon
Saglıklı beslenme ile parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Saçlarımız keratin denilen bir protein yapısındadır. Somonda, bademde, avakadoda ve keten tohumunda bulunan Omega 3 yag asitleri saçları sağlılğına kavuşturur.

İstahınızı kapatmak için güneşe çıkın
Yapılan araştırmalarda kış aylarında veya soguk iklimlerde yaşayan insanların daha az güneş ışığından yararlandığı, bu durumun da
insanlarda daha çok depresyon ve iştah artısına yol açtığı ortaya çıktı.

Saç dokulmesinin çaresi Biotin
H vitamini olarak da bilinen Biotin, yağ asitlerinin yapılması ve hücre gelişimi için mutlaka gereklidir. Saç telini güçlendiren ve
dökülmeyi önleyen Biotin, cilt sağlığı için de son derece faydalıdır. En çok yumurta sarısı, karaciger, süt, böbrek ve mayada bulunur.

Bitter çikolata diş çürüklerini önlüyor!
çikolata neredeyse her derde deva… Bilim adamlarına göre, çikolatadaki ‘catechin’ adlı antioksidanlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor. İnanması zor ama çikolata diş çürüklerini de önleyebiliyor.
Yapiıan son araştırmalara göre günde 30 gram siyah çikolata yemek, hipertansiyonu da düşürüyor. Sorun yalnızca hangi tür çikolata yiyecegimizi bilmememiz. Bitter yani aci çikolata dogru tercih…

Kahvenin aşırısı bağımlılık yapar
Yüksek tansiyonunuz, kemik sorunlarınız ya da çarpıntılarınız varsa, kahve içerken bir kez daha düşünün. Yoksa rahatca kahvenizi
yudumlayabilirsiniz.
Ancak yine de ölçüyü kaçırmayın. Yoksa madde bağımlısı olabilirsiniz.

Mantar yiyerek damarlarınızı koruyabilirsiniz
Japon bilim adamları, yaptıkları son arastırmalarda mantarlarda bulunan kimyasalların, damarlardaki tehlikeli yağ birikimini (aterosklerozis) engellediğini ortaya çıkardı.

Metabolik sendrom riski altındayız
47 ilde 4 bin 264 kisiyle yapılan araştırmada, bel çevresi kalınlığı, tansiyon yüksekligi, kan şekeri yüksekliği, trigliserid yüksekliği
ve iyi kolesterol (HDL) düşüklüğü faktörlerinin en az 3 tanesinin bir arada olması şeklinde açıklanan Metabolik Sendrom taraması yapıldı.
Türkiye’de 20 yaş üstü erişkin nüfusun 1/3’ünün, kalp hastalığı riskini artıran Metabolik Sendrom sorunuyla karşı karşıya oldugu tespit edildi.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.