Anasayfa İletişim


Anne Sütü

Bebek için en ideal besin anne sütüdür. İnek sütünün bileşimleri değiştirilerek yeni mamalar yapılsa dahi hiçbirisi anne sütünün yerini tutamaz. Zaten tüm mamaları refarans aldığı, benzetmeye çalıştığı mam anne sütüdür.

Anne sütü bebek için ideal proteindir. İnek sütü ile anne sütü bileşimleri farklıdır. İnek sütünde kazein, anne sütünde albümin, globilin fazladır. Elzem amino asit içerikleri farklıdır.

Erken doğmuş, prematüre bebeğin gereksinimleri normal bir bebekten farklıdır. Normal bebek doğuran bir annenin sütü bu ihtiyaçları karşılayamaz.Ancak erken doğmuş bebeğin kendi annesinin sütü besin olarak yeterlidir. Çünkü sütün kapsamı farklı olup, kendi bebeğine yeterli düzeydedir.

Anne sütündeki kalsiyum daha kolay emilir. Anne sütündeki demirin emilimi de yüksektir. İnek sütü proteinlerinin daha çok allerjik etki yaptığı, kabızlık yakınmasının bunlardan biri olduğu belirtilmektedir. Anne sütünde infeksiyona karşı direnci artıran immünglobilinler vardır.

Emzirme, anne ile bebek arasında iletişim sağlar. Anne sütü ekonomiktir. Anne et, pirzola ile beslense bile, anne sütünün daha ucuz olduğu görülmüştür. Hazırlama ve saklama gerekmez. Her koşulda verilebilir. Sağılarak temiz biberonda, oda ısısında bile saklanan anne sütü 6-8 saat etkinliğini korur. Mikropsuzdur. Isıtmaya gerek yoktur. Hastahanede yatan bebeğine sütünü sağarak gönderen annede, bebeği kabullenme sorunları daha az ve hafif görülecektir.

Protein kapsam farklılıkları ;
Kazain : Anne sütünde % 33 , inek sütünde % 85
Laktoalbümin, laktoglobin : İnek sütünde % 15, anne sütünde % 67 oranındadır.
İnek sütünü sulandırmaktaki neden, sindirimi zor olan kazeini azaltmaktır. Bu nedenle ancak 3-4 aydan sonra sulandırılmadan verilir. İnek sütü alan bebeklerin böbrekleri, aldıkları besin nedeni ile oluşan madensel yükü atmakta güçlük çekebilir. Bu nedenle bebeğe ayrıca su verilmesi gerekebilir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.