Anasayfa İletişim


DOĞUM

KADINLARIN BİR ÇOĞU NORMAL DOĞUMDAN KORTUKLARI İÇİN, BAZILARI DA DOKTORLARI TAVSİYE ETTİĞİ İÇİN SEZARYENLE DOĞUM YAPMAYI TERCİH ETSE DE, DOĞUMLARDAKİ BU ORANTISIZ ARTIŞ SAĞLIK BAKANLIĞI’ NI SONUNDA HAREKETE GEÇİRDİ.

  SEZARYENE  SAVAŞ AÇILIYOR

   Sağlık Bakanlığı’nın, Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi’ne göre, kurumsal performans kriterleri arasında sezaryen oranları da yer alacak.Buna göre bir hastanede gerçekleştirilen sezeryanla doğum oranları da hastanenin performansında bir gösterge olacak. sezeryan oranlarını düşürmek ve normal doğuma yönlendirmek amacıyla belirlenen bu kritere göre, eğitim hastanelerindeki sezeryanla doğum oranının yüzde 20′ yi, diğer hastanelerde ise yüzde 15’i geçmemesi gerekiyor.Sağlık  Bakanlığı sezeryanla doğum oranını Dünya Sağlık Örgütü standartlarına ulaştırmak ve normal doğuma yönlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.  

    NASIL DOĞURACAGINIZA ÖNCE DOKTORLAR KARAR VERİYORDU  ŞİMDİ DE BAKANLIK

    DOKTORLAR   DA ETKİLENECEK

    Doktorların olur olmaz hellerde sezeryan istemesini engellemek amacıyla sezeryan ücretleri aşağıya çekildi.Normal doğum yaptıran hekime verilen performans maaşı ise yükseltildi.

    Hastanelere ödenen doğum paket fiyatlarında da normal doğum lehine bir düzenlemeye gitme kararı alındı. Buna göre sigortalı bir anne adayının sezeryan masrafı için hastaneye 742 ytl ödeyen devlet, bu rakamı aşağıya çekecek. Normal doğuma verilen 277 ytl ‘lik miktar ise artırılacak.Yeni düzenlemeye göre normal doğum yaptıran doktora 180 puan verilirken, sezeryana 150 puan verilecek.Bu da hekim maaşlarında normal doğum yaptıranların yüzde 50 daha fazla para almasını sağlayacak. Hekimler ister istemez tıbbi zorunluluk dışında sezeryan yerine anne ve bebek için daha sağlıklı olan normal doğumu tercih edecek.

SEZARYENLE DOĞUM ARTIYOR

 Türkiye’ de geçen yıl dünyaya   gelen 1 milyon 300 bin bebekten 500 binin  sezaryenle doğması, bakanlığı daha etkili önlemler almaya itti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, kabul edilebilir  sezaryen oranları yüzde 5-15 arasındayken, Türkiy’de doğumların yüzde 41’i sezaryenle oluyor.Bu oran 4 yıl önce yüzde 20′ lerdeydi. Bu hızlı artışta anne adaylarının sancısız olduğu için sezaryeni seçmesinin yanı sıra kamu ve özel hastanelerin, kolay ve ücreti yüksek olduğu için doğumların büyük bölümünü sezaryenle yaptırmasının payı var.

  NERELERDE TERCİH EDİLİYOR

  Türkiye’ de en fazla doğum, nüfusün  yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da

 yaşanıyor. Bu illerdeki büyük hastanelerden alınan rakamlar sezaryenin normal doğuma göre daha fazla tercih edildiğini gösteriyor. 

  NORMAL DOĞUMUN AVANTAJLARI

  * Normal doğum doğal ve fizyolojik bir süreç, sezaryen ise bir ameliyat.

  * Normal doğumdan hemen sonra anne bebeğiyle doğrudan tensel ve duygusal iletişim kurabiliyor, sezaryenle bu ilişki erteleniyor.

  * Normal doğumdan sonra normal yaşama ve aktiviteye geçiş çok hızlı ve erken oluyor, sezaryenden sonra ise biraz zaman geçmesi gerekiyor.

  * Normal  doğumda annenin kanama, enfeksiyon, organ ve doku hasarı, pıhtı oluşumu riski sezaryenden daha az.

  * Normal doğum hem kişisel  hem de genel sağlık bütçesi için sezaryenden daha ekonomik.

  

 SEZARYENİN AVANTAJLARI

 * Sezaryende istediğiniz tarihte, doğum yapabiliyorsunuz, normal doğumda ise tarih belirsiz.Böylece gece yarısı veya tatil günlerinde ani sürprizler daha az.

 * Sezaryen 30 dakika sürüyor, normal doğum ise ilk gebeliklerde 10-12 saati buluyor.

 * Sezaryen epidural veya genel anestezi nedeniyle ağrısız, normal doğumun ise epidural anestezinin başlatıldığı bölüme kadarı ağrılı.

 * Sezaryende vajen kesisi ( episiyotomi)yok, normal doğumda ise bu bir olasılık.

 * Sezaryenden sonra ilerde  idrar kaçırma ve genital organ sarkması riski normal doğuma göre daha az.

  

1 Comment(s)

  1. Comment by Başak on 08 Haziran 2011 15:44

    merhaba 33 haftalık gebeyim anne olmak çok güzel bu ikinci gebeligim ilk bebegim 8 ay yaşadı ve vefat etti o yüzden bu bebegime daha heycanlıyım ve daha baglıyım o yüzden herkeze tavsiyem anneligin kıymetini bilin ben ilk bebegimde herşeyi doya doya yaşayamadım allahım ikinci bebegimde yaşatmayı nasip etsin bebeklerinizle mutlu omayı bilin ve zamanızı onlarla geçirin…

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment