Anasayfa İletişim


MEMESİZ GEBE KALINIRMI ?

Dr.Can Gürbüz: Meme Vakfı Başkanı

Gebelik dönemi meme kanseri riskini artırıyor.Bu nedenle ben, kanser tedavisi görmüş kadınlara bile bile gebelik önermem .(SİZCE MEME KANSERİ KADININ ANNE OLMASINI ENGELLERMİ?)

Meme kanseri geçirmiş bir kadına çocuk yapmasını önermem . Kanserin tekrarlama riski çok artar.Meme kanseri , kadınlarda gebelik ve lohusalık evresınde en sık görülen kanser türünü oluşturuyor.Gebelik sırasında kadınlık hormonu olarak bilinen ostrojen hormonunda artış oluyor. Bırakın meme kanseri geçirmiş hastaları, diğer tüm kadınları da gegelik dönemi riske sokar.Özellikle kanser türü ostrojen hormonuna duyarlı olanlara hiç önermem. (HAMİLELİK DÖNEMİ KADINLAR İÇİN TEHLİKELİMİDİR? MEME KANSERİ RİSKİNİ MUTLAKA ARTIRIRMI?)

Meme kanseri riskini mutlaka artırır.Genelde bütün hayatı boyunca doğum yapmış kadınlarda meme kanseri riski daha azdır.Ama gebelik sürecinde ,sadece gebelik sırasında ki hormonal değişiklikten dolayı bile kanser riski artış gösterir.

O yüzden bütün gebelerin mutlaka memelerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir.Bizim burada en sık rastladığımız şey gebelik sırasında memeler büyüdüğü için oradaki kanser fark edilmiyor ve kanser normalden çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor.Bu insanların tedavileride gecikiyor o yüzden.(MEME KANSERİ GEÇİRMİŞ BİR KADINA DOĞUM İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?)

Kadınlar annelik konusunda ısrarlı davranıyorlar ve her türlü riski göze alabiliyorlar. Ama ben doktor olarak gebelik önermiyorum.(SİZCE MEME KANSERİ RİSKİ TAŞIYAN BİR KADIN HAMİLELİĞİ UNUTMALIMI?)

Her kadının hamilelik döneminde meme kanserine yakalanma riski artar.Ancak bu riski tanımlamak lazım.Kadın olmak başlı başına kanseri riski taşımak için bir faktördür.Bizim risk olarak gördüğümüz, kişinin annesinin genç yaşta meme kanserinden ölmesi değildir.Onlar korkmasın .Ama eğer biyopsi yapılmışsa ve şüpheli bir durum varsa, o zaman bu, gebeliği engelleyecek düzeyde risk faktörüdür.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.