Anasayfa İletişim


KARBONHİDRAT REJİMİ HAFIZA KAYBI YAPIYOR

 

Zayıflamak için rejim yapılırken karbonhidratlar bakımından zengin besinlerden kısmanın hafıza kaybına yol açabildiği belirlendi.

  DAİLY Mail gazetesinin haberine göre, Amerika’  daki  Tufts Üniversitesinde  yapılan bir araştırmaya göre, rejim yaparken karbonhidratlı besinlerden kaçınanlar, yapılan hafıza testlerinde ,rejim sırasında bir miktar makarna, ekmek ve patates yemelerine izin verilenlere göre daha kötü durumda çıktı.

    Karbonhidratların beyin için çok önemli bir enerji kaynağı olduğunu hatırlatan bilim insanları, Aktins türü rejimlerin yapılmaya başlanmasından sadece bir hafta sonra zihni performansın düştüğünü belirttiler.

       Araştırmaya başkanlık yapan Holly Taylor, moda olan düşük karbonhidratlı veya karbonhidratsız rejimlerin düşünce ve idrak üzerinde çok güçlü olumsuz etkisi bulunduğunun yapılan bu araştırmayla kanıtlandığını söyledi.

      22-55 yaş arasındaki  kadın denekler üzerinde yapılan araştırma da ;

 katılımcılardan bir kısım kadına düşük kalori, bir kısım kadına ise düşük karbonhidrat rejimi uygulandı.

   Bir hafta sonra yapılan hafıza testinde, düşük karbonhidrat rejimine girenlerin düşük kalori rejimine girenlerden daha kötü performans gösterdikleri belirlendi.

     Düşük karbonhidratlı rejimlerin en yaygın olanı, un, şeker, patates gibi karbonhidratlı besinleri yasaklayan, protein ve yağa ise izin veren tartışmalı Aktins rejimi.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment