Anasayfa İletişim


AŞKMI-SEKSMİ ? (CEDAT ARAŞTIRMASI)

 

Araştırmaya göre gazeteciler de toplumun diğer kesimleri gibi bekâret ve namus kavramlarında tutucu olduklarını belirtti. İlk cinsel deneyimin evlilikle yaşanması gerektiğine inanan bu meslek grubu cinselliği de aşkla ilişkilendirdi .

   Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği (CEDAT) ‘ Türk Medyasının  Cinselliğe ve Cinsel Sağlığa yaklaşımı’ konulu bir araştırma yaptı. Cinsel mutluluktan, namus cinayetine  kadar  bir çok konuda gazetecilerin bakış açılarını yansıtan araştırmadan  ilginç sonuçlar çıktı.

 Grubun büyük bölümü cinselliği  aşk’la ilişkilendirirken , seks’i ikinci plana yerleştiriyor. Her dört erkek gazeteciden  biri ilk cinsel deneyimin her iki cins içinde evlilikte gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyor. Her beş gazeteciden biri namus ve töre iddiasıyla işlenen cinayetlerin ülkemizin gelenekleri çerçevesinde anlaşılabilir ve kabul edilebilir olduğu görüşünde.

  CEDAT Yönetim Kurulu Üyesi Doç.Dr.Cem İncesu 146 gazeteci ile yapılan bu araştırmanın töre ve namus cinayetleri ile ilgili olan sonuçlarını  2006 yılında  yapılan ‘Üreme ve Cinsel Sağlık Araştırması’nın sonuçlarıyla karşılaştırdı ve bazı tespitlerde bulundu.

  

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment