Anasayfa İletişim


Şişmanlıkta diyet tedavisi

Şişmanların normal ağırlıklarına getirilebilmeleri için diyetlerin enerjisi düşürülür.Vücuttaki yağ depolarından kullanılmaları sağlanır. Vücut ağırlığı istenilen seviyeye indirilmiş, düzenli bir beslenme alışkanlığı kazandırılmış olur.

Genellikle günlük enerjinin;

– % 50-60 ı karbonhidratlardan,
– % 35- 35 ‘ i yağlardan,
– % 10-15 ‘i proteinlerden sağlanır.

Diyet haftada bir kilo zayıflamak için, günlük kalori 1000 Kcal verilecek şekilde düzenlenir. Örneğin 1.58 cm boyunda hafif aktiveli bir bayan için 1900 Kcal. yerine 900 Kcal. verilir.

Diyette doğrudan kalori veren, şeker ve tatlılar en aza indirilir. Gıdada alınması gereken sebze ve meyve miktarı artırılır. Tahılllar ve yağlar azaltılır. Elzem yağ dışındakiler (sıvı bitkisel yağ) hemen hemen tümüyle kaldırılır. Et ve süt gurupları pek fazla değişmez. Protein gereksinimleri günlük alınması gereken dozun altına düşülmez.Bağırsak işlevlerinin düzenli olması, açısından, posalı gıdalar alınmalıdır.

Yemek pişirmede yağda kızartma kullanılmaz. Suda pişirme, yağsız tavada pişirme önerilir. Gazoz, kuruyemiş, şekerli çay, kahve, meyve suyu konusunda uyarılır. Doyurucu özelliği olması için kepek gıda eklenebilir.

Mineral ve vitamin alma açısından meyveler önemlidir. Ancak fazla yenildiği durumlarda, kalori kaynağı olacaklardır.

Fizik aktivitelerinin artırılması önerilir. Yemekler üç , beş öğünde alınmalıdır. Bu öğünler üç ara öğün şeklinde de olabilir.

Zayıflatıcı ilaçlar ; bu ilaçlara birey kolay alışkanlık kazandığı için ve yan etkileri olduğundan (çarpıntı, uykusuzluk, tansiyon, yükselmesi gibi) bu ilaçların kullanılması sakıncalıdır.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.