Anasayfa İletişim


Solunumu engelleyen gırtlakta katı engeller

Larenks, gırtlağın üst ucunun hizasındadır. İki ses telinden oluşan larenks, ses çıkartmaya yarar. Ama ayrıca önemli bir rolü daha vardır. Solunum yollarının bekçiliğini yapar.

* Sebebler :

Larenks düzeyinde farklı mekanizmalar solunum yollarını tıkayabilir. Bu bölge ayrıca bazı enfeksiyonlara ve lokal zedelenmelere maruz kalabilir. Boğazı çok hassas olan kişilerde basit bir öksürük bile ses tellerinin şişmesine veya spazmına sebeb olabilir. Larenks ve ses tellerinin dokuları şişerek, havanın geçiş yolunu daraltabilirler. Buna “Larenks ödemi” denir. Arı veya eşekarısının ağzın içini sokması veya bazı enfeksiyonlar, yanıklar ve yara-bere olayın nedeni olabilir. Alerjik reaksiyonların sonuncundada ortaya çıkabilir.

Bu durumda yüzde şişlikler görülür, tedaviyi, kortizonlu ilaç uygulayan doktor yapabilir. Tıkanma bazen de larenks kasının kasılması ile meydana gelebilir. Larenks spazmına daha çok lokal bir zedelenmeden (boğaza su kaçması, boyuna darbe) sonra rastlanır. Uzak zedelenmelerinde (sırt üstü düşmek, boğaza darbe) sebep olduğu görülmüştür. Genellikle hafif olan bu spazm, normalde kendi kendine geçer. Ama ciddi ise hava almayı engelliyorsa, doktor tarafından müdahale gerekir.

* Belirtiler :

Larenks tıkanmasının sebebi ne olursa olsun, belirtiler çok çarpıcıdır. Konuşamayan kazazade, öksürür ve soluk almakta büyük zorluk çeker. Oturup soluyabilmek için çırpınır.

*Yapılması gerekenler :

Yabancı cisim yeterince büyükse, iki parmağı kanca gibi tutup dikkatle çıkarabilirsiniz. Ama daha çok batırmamaya özen gösteriniz.

* Hemlich hareketi :

Yabancı cismi çıkaramaz iseniz, oturan kazazedenin arkasına geçin, iki kolunuzla kucaklayın, iki elinizi mide boşluğu üzerine birleştirin; bundan sonra önden arkaya doğru ani bastırın. Böylece kazazadenin bağrını aniden sıkıştırıp diyaframını yukarı kaldırmış yabancı cismide çıkan havayla çıkartmış olursunuz. Bu hareketi, şampanya şişesinin fırlayan mantarına benzetebilirsiniz. Bu harekete, Hemlich adı verilmiştir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.