Anasayfa İletişim


Tıkanan solunum yolları

Ağız karşısındaki engeller :
Ağız ve burnun tam anlamıyla tıkanması, ani solunum  durmasına  sebeb olur. Bu tür kazalar genellikle iyi gözetilmeyen küçük çoçukların başına gelir.İşte , başlıca iki olay

* Genellikle küçük çoçuklar başlarına şeffaf bir plastik torba geçirerek, hemen nefessiz kalır ve kendilerini kaybeder.

* Düşüncesizce  büyüklerin yatağına yatırılan bebek, kendisi için çok büyük yastık ve yorganların altında kalarak, kurtulamayıp soluksuz kalabilirler.

Ne yapmalı ? :

Çocuğun bilinci yerinde ise, solumasına engel olan şeyi (plastik torba veya yastık) çekip almak yeterlidir. Ama çocuk boğuluyor gibiyse ve bilincini kaybetmişse, derhal doktara haber verin ve tıbbı yardım yetişene kada   solunumu denetleyin.Çoçukta hareket yoksa solunum durmuşsa,  sunni teneffüs yaptırın .

Ağıza kaçan cisimler :

Bir kişi bilinçsiz ve baygın yatıyorsa, refleksleri yoksa, hele sırt üstü durumdaysa, dili, solunumu önleyecek çok tehlikeli bir engel olabilir.Çünkü aslında bir kas olan dil, bayılan ve komadaki kişilerde boğaza doğru düşer.Havanın akciğerler gidişini önler.

Belirtiler :

Böyle bir dil düşmesi halinde, hastanının nefes  alması sırasında belirgin şekilde bir tür horlama işitilir. Bu solunum güçlüğü belirtisidir. Aynı koşullarda takma dişlerde yerlerinden çıkıp, solunumu engelleyen bir engel oluşturulabilir. Bu nedenle hertürlü bayılma, anestezi uygulaması sırasında takma dişler çıkartılır.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.