Anasayfa İletişim


ALZHEİMER İÇİN SEVGİ ROBOTU

Bilim adamları Alzheimer ve otizm gibi hastalıklar için ilginç bir tedavi yöntemi geliştirdi.Japonya da üretilen, yavru fok görünümündeki robotlar bu kişilerin dünyayla ilişkilerini yeniden sağlamakta kullanılıyor.AİST isimli firmanın piyasaya sürdüğü “Paro” adlı robot, okşandığında titrek bir sesle konuşuyor,yüzgeçlerini çırpıyor,ışıkllar kapandığında o da gözlerini kapattıyor; etrafta seslar duyduğunda ise gözlerini açıp  hareket etmeye başlıyor.Dünyanın en tedavi edici robotu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren fok  Paro, özellikle yaşlı hastaların tadavisinde kullanılıyor, hastaların stresini azaltıyor.Japonya da şimdiye kadar, huzurevlerinde ve hastanlerde 1000 adet Paro satıldı. 

06/07/2010 Mlliyet haber

   Ne kadar güzel bir buluş öyle değilmi? Bu haberi ilk okuduğumuzda bir çoğumuz gülümseyerek güzel bir buluş olarak düşünüp, bir çok alzheimer hastasının bir nebzede olsun derdine derman olacağını düşünerek tebessüm etmişizdir.Gelişen teknolojinin son harikası öyle değilmi? Teknolojinin yeniliklerine  ve icatlarına  her gün bir yenisi  daha  ekleniyor.Teknoloji çok güzel ama , bence yerinde kullanıldığı sürece  çok güzel…   Aslında bu türden buluşlar bazen, insanlık adına yeni bir darbe olarak  nitelendirilebilir bence. Teknoloji gelişti internet, telefon , msn, face book ve daha bir sürüsü …    bizi  birbirimizden uzaklaştırmadımı .

 Her gün yeni bir buluş ve her gün yeni bir kopuş aslında . Gelişen teknoloji bizi birbirimizden uzaklaştırıyor, insan olduğumuzu unutuyoruz.Düşünsenize bir alzheimer hastasının  eline bir robot tutuşturuyorsunuz ve onların aralarında bir iletişim kurmalarını bekliyorsunuz. Sağlıklı iken canımız en sevdiğimiz insan hastalandığında küçük bir oyuncak robotla avutuluyor.   Neden sıcacık bir insan eli değil? Alzheimer hastası olan yakınımızın, elinden neden biz tutamıyoruz, bu neden sıcacık bir insan eli  dokunuşu değilde oyuncak bir robot. Hadi zamanımız olmadı çalışmaktan yorgun düştük.Yinede yapılacak en doğru davranış , ona dokunması için evcil bir hayvan götürmek olmazmıydı.Küçücük bir kediyi okşadığınız zaman ona her hangi bir ayar yapmanız gerekmez, o yumuşaçık tüylerini okşamanıza izin verir, yanınızdan hiç ayrılmaz, küçücük bir köpek yavrusu , bir kuş olamazmı bu. Neden yaşıyoruz neden varız, biz insan değilmiyiz ,Tanrının bize bahşettiği insanlık ve canlı olma özelliklerimizi neden kaybediyoruz ve bugün 1000 adet satılan robot oyuncak yarın bakmışsınız milyonları geçmiş.Bu satılan oyuncak robotların sayısı yükseldikçe, bizlerde insanlığımızdan biraz daha uzaklaşmış olacağız.İnsanlığımızı kaybetmemek adına ;   Bence hiç zaman kaybetmeden, alzheimer    hastası  olan yakınımızın elini tutumaya koşalım, zevklerimizden biraz feragat edelim ve torununu dedesine veya ninesine götürelim ve ondaki olumlu tepkileri kendimiz gözlemleyelim.İnanın binlerce dolar verip alınacak bu oyuncak robottan çok daha fazlasını vermiş oluruz  onlara.

yazan :admin

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment