Anasayfa İletişim


ÇOCUKLARDA İNMEMİŞ TESTİS NEDİR?

 

Erkek çocukların yumurtaları(testisler) normalde torba(skrotum) içerisinde bulunur.Cenin anne karnında gelişirken karın içerisinde oluşan testisler doğuma yakın bir zamanda kasık kanalından geçerek skrotuma inerler.Bu şekilde torbaya kadar inemeyen testisler  “inmemiş testis” olarak isimlendirilir ve cerrahi yoldan torbaya indirilmeleri gerekir.

 

Eğer oğlunuzun testislerini torbada hiç görmemişseniz yada testisler gün içerisinde pek az torbada görülüyorsa bir çocuk cerrahisi uzmanına danışınız.Erkek çocuklarının sıcak bir banyo sonrasında çömelir vaziyette her iki testisininde torbada görülmesi  gerekir. İnmemiş testisle en sik karışan “utangaç testis” olarak adlandırılan durumdur. Bu durum bir hastalık değildir ve ayrımı çok kolay yapılabilir.İnmemiş testisin tedavisi cerrahi olarak yapılır.Önceki yıllarda ameliyat için çocuğun iki yaşına gelmesi beklenirken günümüzde ameliyat bir yaş civarında yapılmaktadır.Bunun nedeni ise iki yaşından sonra tedavi edilen testislerde kısırlık ve kanser oluşumu tehlikesinin artmış olmasıdır.

     Yapılan ameliyat sonrasında çoğu kez sadece bir gece hastanede kalmanız gerekmektedir.

Op.Dr.Çağatay Aydıner

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

[email protected]

1 Comment(s)

  1. Comment by necla on 13 Mart 2009 06:04

    slm ben necla beim cocugimun tesislerin birtanesi yukarida bir kac kez doktoruyla konustum ila ameliyat diyorlar ne yapmamiz gerek ameliyat disinda ilac tedavisi olmuyormu cevabinizi bekliyorum simdiden tesekürler sayin dr op.dr. cagatay aydiner

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment