Anasayfa İletişim


Enerji dengesizliği ve şişmanlık

Dengeli bir vücudun gereksinimine uyan miktarda gıda alınmadığı durumunda , fazla alınan yemek, daha sonra enerji gereksiniminde kullanılmak üzere yağ dokusu olarak depo edilecektir.Sonuçta şişmanlık kaçınılmaz olacaktır.

*Posalı diyet :

Bağırsakların normal olarak işlevlerini yapabilmeleri için posaya ihtiyaç vardır. Bu açıdan posalı gıda alınması gerekirlidir. Posalı gıdalar doyma hissini sağladıklarından perhiz uygulamalarında önemli yer tutmaktadır.
Diyetteki kolestrol ve doymuş yağlar azaltılmalı, diyetin enerjisi hastanın gereksinimine göre ayarlanmalıdır. Şişmansa zayıflatılmalıdır.Kan lipitlerini normal düzeye düşürmek ve bu düzeyde kalmasını sağlamaktır.

Kolestrol içeren besinler; organ etleri, yumurta sarısı ,kabuklu deniz ürünleri, tereyağ, süt ve ürünleri ,etler besinden azaltılmalıdır.
Doymuş yağlar : et,yumurta süt ve türevlerinde bulunurlar. Margarin,tereyağ, sade yağ. Bitkisel sıvı yağlar doymamış yağlardır. Diyette çoğunlukla bitkisel sıvı yağlar yer almalıdır. Çok az margarin ve sade yağ kullanılmalıdır. yiyecekler yağda kızartılmamalıdır.
Yumurta sarısı konmuş yiyecekler (kek,pasta gibi) az yenilmelidir.
şekerleme ,şeker, çikolata, meşrubat gereksiz kalori almaktır. Bunlar yerine sebze , meyveler, ekmek ve tahıllar yer almalıdır. yüksek posalı gıdaları almaya özen gösterilmelidir.Tansiyon yüksekliği varsa tuz azaltılır. Günde 2,5 gram sodyum alacak şeklinde ayarlanmalıdır. Salamuralar, gazozlar, tuzlanmış deniz ürünlerinden sakınılmalıdır..Ekmek tuzssuz yenmelidir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.