Anasayfa İletişim


RAMAZAN DA SAĞLIK

Oruç tutanlara   11  önemli uyarı;

1-Ramazan ayında  yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

2-Ramazan ayında ; öğünler sahur ve iftarda  iki ana öğün ile,  iftardan sonra 1 -1,5  saat aralıklarla iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.

3- Oruç tutanların mutlaka sahur yapmaları sağlığın korunması için önemlidir.Sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı  ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmeli .Ancak gün içinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren   kurufasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı  gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan uzak durulması uygundur.

4- İftarda peynir, zeytin, domates gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması,  10-15 dakika aradan sonra az yağlı  et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir  biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı, gibi glisemik endeksi yüksek besinler yerine  bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi  posalı besinler) tercih edilmelidir.

5-Günde ortalama  2 -2,5 litre su içmeye , bununla birlikte enerji verirken  sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suyu soda, sebze suları içmeye özen gösterilmelidir.

6- İftarda aşırı  şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar ( sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

7-Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan  sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir.

8-  İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır.

10-Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri  de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

11-Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment