Anasayfa İletişim


Hafta Hafta Hamilelik

   
  1.HAFTA   Bebeğiniz…  
   Hamilelik, aşağı yukarı 40 hafta sürer. Hamilelik haftasının hesaplanması son regl tarihinin ilk gününe göre yapılı r. Hamileliğin yaşını belirleyen, döllenmiş olan yumurta hücresinin gelişimidir. Son regl tarihinin ilk gününden itibaren yeni bir yumurta hücresi gelişmeye başlar ve bu yumurtlama zamanında yumurta kesesi çatlayarak yumurta kanallarına atılır. Bu yumurta hücresinin hafta olarak yaşı, hamilelik haftası olarak kabul edilir.Siz…Hem sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek hemde hamileliği sorunsuz geçirebilmek için anne adayı hamilelik zamanlamasını çok iyi ayarlayabilmelidir. 
   
   Hamileliğin planlandığı zamana göre önceden bir takım önlemler almak gerekir. Anne adayının yaşamında yeni bazı düzenlemeler yapması doğacak bebeğin sağlığı için önemlidir. Özellikle alkol ve sigara gibi maddelerin kullanımı kesilmeli ve çalışma ortamında maruz kalınan olası zararlı durumlardanda korunulmalıdır. Ayrıca aileden gelen hemofili (kanın pıhtılaşması) , kistik fibroz (göğüsteki süt kanallarının kistik yapıda olması) ve kan uyuşmazlığı gibi durumların hamilelik öncesinde, tespit edilmesi ve bebeği etkileyebilecek olası koşulların ortadan kaldırımaya çalışılması gerekir
    
  2.HAFTA  
     
              
   Bu arada döllenmiş yumurtanın yerleşeceği ve gelişerek büyüyeceği tabaka olan rahim içindeki ”endometrium bölgesi ” , hamileliğe uygun bir şekilde kalınlaşmaya devam eder.Eğer hamilelik gerçekleşmez ve döllenen yumurta, rahim içi tabaka tarafından tutulmaz ise regl kanaması ile birlikte atılır.Sperm yumurtanın içine girdikten sonra, spermin 23” er kromozomluk genetik materyalleri birleşir ve 46 kromozomluk bir hücre oluşur. Eğer yumurtaya girmeyi başaran sperm, X kromozomu taşıyorsa; oluşacak bebeğin cınsiyeti kız, Y taşıyorsa erkek olur. Hamile kalmanın en ideal yolu eşlerin düzenli olarak haftada en az iki kez cinsel ilişkiye girmeleridir.
    Siz…Kadınlar, yumurtlama günlarini sağ yada sol kasıklarındaki kısa süreli ağrıdan, vücut ısısının yaklaşık 1 derecelik artışından yada bir doktor yardımı ile tespit edebilirler. Hamileliğin gerçekleşmesi için yumurtlamadan sonraki yumurta hücresinin spermle döllenmesi gerekır. Yumurtanın etrafını çok sayıda sperm hücresi sarar, ancak bunlardan yalnızca bir tanesi yumurta içine girmeyi başarabilir. Böylece dokuz ay ongünlük bir serüven başlamış olur.3.HAFTABebeğiniz…                           Bebeğin rahme tutunmasından sonra hamilelik hormonu (beta HCG) salgılanmaya başlanır. Eğer kanda hamilelik hormonunun ölçümü yapılacak olursa, hamileliğin varlığı tespit edilebilir.Siz…Yumurta ve spermin birleşmesi ile olan hücre, bölünerek çoğalmaya başlar ve rahim içi tabakaya yerleşerek burada çoğalmasına devam eder. Bebeğin rahim içine tutunmasına implantasyon (yerleşme ) denir. Bu aşamada bazı anne adaylarında lekelenme tarzında bir kanama görülebilir.Bunada implantasyon kanaması denir.4.HAFTABebeğiniz…        Henüz siz hamile kaldığınızı fark etmemenize rağmen rahminizdeki bebeğin temel dokuları olan endoderm ( bu dokudan akciğer ve karaciğer, sindirim sistemi ve pankreas oluşur) , mezoderm (iskelet, kas sistemi, böbrekler, kandamarları ve kalp) ve ektoderm(cilt, saç, göz bebekleri ve sinir sistemi) gelişmeye başlar.Siz…

  Regl gecikmesinin olduğu hafta içinde regl görecekmiş gibi belirtilerin hissedilmesi (yorgunluk, göğüslerde dolgunluk, ağrı ve ruh hali değişiklikleri gibi) normaldir.Hamilelik belirtileri henüz ortaya çıkmamıştır.

  5.HAFTA                        

  Bebeğiniz…

  Bu hamilelik haftasında ultrason yapıldığında hamilelik kesesi görülebilir. Fakat kese içindeki embriyo henüz görüntülenecek kadar büyümemiştir. Bebeğin bu haftalarda arka kısmı ön kısmına göre daha hızlı gelişim gösterir ve ters bir C şeklini almış durumdadır. Nöral tüp ismi verilen, bebeğin baş kısmından aşağı ucuna kadar kıvrımlı bir yapı oluşur. Bu yapıdan beyin ve omurilik gelişecektir.Bu arada oluşan balon şeklindeki yapı ise yol kesesidir. Bu kese erken dönemde bebeğin gelişiminden sorumludur ve plasentanın (bebeğin eşi ) gelişmesi ile yok olur. Daha önceki haftalarda oluşmuş olan kalp, kan pompalayarak dokuların kanlanmasını sağlamaya başlamıştır.

  Siz…

  Anne adayında salgılanan hormonlar nedeniyle, göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet gibHi belirtiler hissedilmeye başlanır. Bunun nedeni süt bezlerinin yavaş yavaş uyarılmaya başlamasıdır. Bebeğin anne karnındaki gelişimiyle paralel artan hormanların seviyesine bağlı olarak sık acıkma ve sabah bulantıları ortaya çıkabilir. Rahmin büyümeye başlaması ve idrar kesesine baskı yapması nedeniyle sık idrara çıkma ihtiyacı olabilir.

  6.HAFTA

  Bebeğiniz …

  Bebek 6. haftasında 8-10 mm. boyundadır. Her geçen gün bebeğin dokuları hızla gelişir.Göbek kordonu, gözler, göz kapakları , kulaklar, ağız burun delikleri ve parmaklar belirgenleşir. Bebeğin kol ve bacak oluşumları belirgin hale gelir.Hamilelik süresince bebek, amnios kesesi ismi verilen bir sıvı içinde gelişir. Bu içi sıvı dolu kese, bebeği darbe ve ısı değişiklikleri gibi zararlı olabilecek etkenlerden korur.

  Siz…

  Hamilelik süresince hormonların seviyesinin artması ile, özellikleri sabahları olmak üzere, gün içerisinde bulantı şikayetleriniz artabilir. Bazı gıdalar aklınıza geldiğinde bulantı hissedebilir, bazı gıdalarıda canınız çok çekebilir. Anne adaylarının bazıları parfüm kokularından, bazı yemeklerin kokularından, ve hatta ender durumlarında kendi eşlerinin kokularından bile rahatsız olacak duruma gelebilirler.Tüm bu yaşanan durumlar normal ve geçiçi bir süreçtir. Bulantı dışında sık idrara çıkma, yorgunluk, uykuya eğilimve baş ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Baş dönmesi de bu dönemin tipik belirtilerindendir. Hamilelik döneminin en başından itibaren meme uçlarında koyulaşma,memelerde büyüme ve ağrı olabilir.

  Hamileliğin ilk 3 ayını içeren dönemde (birinci trimester) bebeğin organ gelişimi devam ettiği için , anne adayı sadece doktorunun önerdiği ilaçları kullanmalıdır.Hamilelik süresince saç boyamaktan ve manikür yaptırmaktan kaçınmakta fayda vardır. Alkol , sigara , kahve bilgisayarın yaydığı ultraviyole ışınlarından ve röntgen filmi çektirmekten de uzak durulmalıdır.

  Bu haftalarda vajinal kanama ve takiben kasıklardaki kramplar düşük habercisi olabilir.Uzun süren kanama ve kramplar , çoğunlukla düşükle sonuçlanabilir. Bu bulgular saptandığında hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. İstirahat ve doktorunuzun önereceği ilaçlar,düşüğü önleyebilir.

  7.HAFTA

  Bebeğiniz… 

  Bu haftada bebeğinizin sindirim sistemi ve akciğerleri gelişimine devam eder. Yüzü ve ağız açıklığı oluşmaya, göz bebeği renklenmeye başlar.Kol ve bacakları bu haftada hızlı bir gelişim gösterir. Dizler, dirsekler, el ve ayak parmakları da gelişimine devam eder. Kulaklar ve burun kökü gelişimini sürdürür.

  Siz…

  Hamileliğin ilk dönemlerinde bulantı ve kusma nedeniyle kilo kaybediyor olabilirsiniz. Hamilelikle başlamış olan bulantılar, 16.haftaya kadar sürebilir. Yükselen Beta HCG hormonuna bağlı oluşan bulantı, çoğul hamileliklerde daha fazla olur. Sık sıkve az yemek ile önlenebilen bulantılar, sağlıklı bir hamileliğin göstergesidir. Yataktan kalkmadan önce kraker tarzı gıdalardan atıştırmak, bulantınızı hafifletecektir. Midenizi aşırı sıvı ile doldurmayın ve sıvıları yemekler arasında alın. Tüm önlemlerinize rağmen şikayetleriniz azalmıyorsa, doktorunuza başvurun.

  8.HAFTA    

  Bebeğiniz…                                      

  Bebeğinizin boyu bu haftada yaklaşık 14-20 mm ve ağırlığı da 3 gramdır. Bebeğin ilk hareketleri de oluşmaya başlar. Ancak siz bu hareketleri, 16-20. haftalar arasında hissedersiniz.

  Bebeğin dili dudakları ve diş taslakları bu haftalarda gelişmeye başlar. Akciğerlerin gelişimi bu hafta hızlanır. Bebeğin gözleri bu haftada hala, başın her iki yanında bulunur. Bağırsaklar, pankreas ve bronşlar da yavaş yavaş belirgin hale gelmeye başlar.

  Kıkırdak halindeki kemikler, gelecek haftalarda sertleşmeye başlayacaktır. El ve ayak parmakları tamamen oluşmuş, fakat henüz birbirlerinden ayrılmamışlardır.

  Siz…

  bu haftada rahminiz bir portakal büyüklüğündedir ve mesanenin üzerine basınç yapar. Bu nedenle sık idrara çıkma şikayetiniz devam eder.

  Hormonlardaki değişimden dolayı, cilt problemleri yaşamanız mümkün. Ergenlik dönemindeki sivilcelerin tekrarladığı düşünülebilir. Ciltteki bu değişiklikler hamileliğin ilk 3 ayından sonra kaybolacaktır. Nadir olarak tüm hamilelik boyunca da devam edebilir.

  9.HAFTA

  Bebeğiniz…   

  Bebeğin boyu 22-23 mm ve ağırlığı yaklaşık 4 gram civarındadır. Dudaklar gelişimine devam eder, ağzın açılıp kapanma hareketleri başlar. Gözlerdeki gelişim sürmekle birlikte, gözlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşur.

  Siz…

  Göğüslerinizdeki hassasiyet artabilir. Hormonlardaki değişiklikler ve rahmin genişlemesinden dolayı mide yanması ve hazımsızlık şikayetleriniz olabilir. Midenin aşırı şekilde dolmaması ve asitli yiyeceklerden üzakdurulması faydalı olur.

  10.HAFTA

  Bebeğiniz… 

  Bebeğin boyu 31-42 mm ve ağırlığı yaklaşık 5 gramdır. Bu haftadan itibaren bebek çok küçük bir insan almaya başlamıştır. Bebeğin beyin gelişimi de devam eder.Bebeğin kalbide oluşumunu tamamlamıştır. Dış cinsel organlar henüz görülmemekle birlikte, erkek bebeklerde testisler testesteron üretmeye başlamıştır. Böbrekler idrar üretmeye başlar ve üretilen bu idrar, amnios kesesi içine boşalarak sıvının kalıcılığını sağlar.

  Siz…  

  Bu haftalarda anne adaylarında varis ve ayaklarda aşırı şişme gibi durumlar ortaya çıkabirir, iki saatte bir ayağa kalkmalı ve en az 10 dakika dolaşmalısınız. Hormonların etkisiyle bazı hamilelerde sinirlilik, huzursuzluk ve keyifsizlik gibi sıkıntılar gelişebilir. Hamilelikte kan miktarı yüzde 40-50 oranında artar. Hamilelik dönemindeki kilo artışı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hamilelikte alınacak toplam kilonun en önenli belirleyicisi, hamilelik öncesi kilodur. Hamilelik süresince asla zayıflatan diyetler yapılmamalıdır. Normal şartlarda bir anne adayının hamileliğinde ortalama 12.5-17.5 kilo alması gerekir.

  11.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğin boyu 44-66 mm ve yaklaşık ağırlığı 8 gramdır. Bu haftada bebek artık embriyonik gelişimini (tüm organların gelişimi) tamamlayarak, fetüs adını alacak büyüklüğe erişmiştir. Bebek 20. haftaya kadar hızlı bir gelişim gösterir. Plasenta’ daki kan damarları artarak, bebeğin ihtiyaci olan besini sağlar. Kulaklar oluşmaya başlamıştır.Bu haftada baş gövdeden daha büyüktür.

  Siz…

  Rahmin genişlemesi ile birlikte anne adayında vücudun ağırlık merkezi öne doğru kayar. Anne adayının vücudundaki bu değişim, bel ağrısı şikayetlerıne yol açar. 11-12. haftalar arasında ikili test denilen ; bebeğin ultrasonda ense kalınlığı ölçümü ve anne kanından ölçülen değerler ile bebekte oluşabilecek doğuştan kromozomal bozukluklar hakkında risk hesaplamaları yapılır.

  12.HAFTA

  Bebeğiniz… 

  Bebeğin boyu yaklaşık 61 mm ve ağırlığı yaklaşık 9-13 gramdır. Tüm organları oluşumunu tamamlamış ve hacim olarak büyümeye başlamıştır. Yüzü çok daha fazla insana benzer. Bebek tarafından henüz kontrol edilemeyen kas hareketleri gelişmeye devam eder. El ve ayaklarda tırnaklar ortaya çıkmıştır. Saç ve tırnaklar uzamaya başlar. Bağırsaklarda hareket başlamıştır.

  Siz…

  Hamilelik döneminde büyüyen rahim, mesaneye baskı yapar. Bu baskı hissi de sık idrara çıkmaya neden olur. Bu haftada rahmin yükselmesi ile sık idrara çıkma ve baskı hissi ortadan kaybolur. Fakat hamileliğin son döneminde tekrar görülecektir.

  Bu haftalarda artan kan hacminden dolayı baş ağrısı şikayetleri çok sık olmaya başlar. Bu haftaya kadar yaşanan en sık şikayetler olan bulantı ve yorgunluk hissi azalmaya başlar.

  13. HAFTA    

  Bebeğiniz…  

  Bu haftada bebeğinizin göz kapakları oluşmuştur, ancak 4. aya kadar kapalı kalır. Bebeğiniz parmağını ağzına almaya başlayabilir. Gözleri kafasının yan tarafından orataya doğru kaymaya ve kulakları normal yerine doğru harekatlenmeye başlamıştır. Boyu 65-68 mm, ağırlığı ise yaklaşık olarak 14-20 gram civarındadır.

  Siz…

  Salgılanan hamilelik hormanları ile cildinizde bir takım değişiklikler olabilir. Genellikle yüz ve boyunda lekeler ile karşılaşılabilir. Özellikle sabahları karşılaşılan sıkıntılar (mide bulanması gibi) yakında sona erecek, hamilelik belirtileri artarak düşük riski azalacaktır.Rahmin büyümesine bağlı olarak hafıf bir kasık ağrısı hissetmek normaldir.

  14.HAFTA

  Bebeğiniz…      

  Bebeğinizin boyu 80-113 mm, ağırlığı ise 25 gram civarındadır. Şimdi yüzü daha fazla gelişmitir, yanakları ve burnu görülebilir. Artık bebek kafasını dik tutabilir, el ve kollarını haraket ettirebilir. Bebeğinizin parmak izi, bu hafta gelişmeye başlayacaktır. 14. hafta bebeğiniziniç organları için önemli bir haftadır. Bebeğinizde troid bezi gelişerek hormon üretimi başlar ve erkeklerde prostat bezi görülür, kızlarda ise yumurtalıklar oluşmaya başlamıştır.

  Siz…

  Hamileliğinizin en keyifli olan ikinci 3 aylık dönemindesiniz . Kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

  Rahminiz büyümeye devam edecek. Rahmin büyümesinden ve progesteron hormonunun gevşeyici etkisinden dolayı mide sıvınız yemek borunuza kaçarak, yanmalara sebep olabilir.

  Hamileliğin bu döneminde ilk dönemlerde kaybettiğiniz cinsel dürtüleriniz yeniden başlayacak.

   

  15.HAFTA

  Bebeğiniz…     

    

  Bu haftada bebeğinizin boyu 93-103 mm ve ağırlığı yaklaşık 50 gramdır. Bebeğın cildi o kadar incedir ki kan damarları görülebilir. Bebeğinizin kaşları ve saçları çıkmaya başlar. Bu dönemde bebeğin hareketliliği ve esnekliği artar. Ellerini açıp kapatabilir ve elini yumruk yapabilir.Kemik gelişimi hızla sürer.

  Siz…

  Hamileliğiniz için uygun kıyafetler almanın zamanı geldi! Bu kıyafetler ile daha rahat edeceksiniz.

  Elinizi karnınıza tuttuğunuzda rahminizi bir top gibi hissedebilirsiniz.

  Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi, tatil için en uygun dönemdir.Göğüslerinizden sıvı gelebilir. Bu normal bir belirtidir.

   

    

  16.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğinizin boyu 108-116 mm, ağırlığı ise yaklaşık 80 grama ulaşmıştır. Yüz kaslarının gelişmesinden dolayı ağzını açıp kapatabilir ve göz kapaklarını oynatabilir. Gözler, kulaklar ayrıca kızlardaki yumurtalıklar vücütta olması gerektiği yerdedirler. Bebeğin bağırsaklarındaki fötal dışkı birikir. Göbek kordonu sistemi olgunlaşmış ve bebeğin eşi olan plasenta, bebekle eş değer büyüklükte olmuştur. Bebekte solunum hareketi ve ışığa karşı refleksortaya çıkmaya başlar. Bebeğin cinsiyetini ultrason ile tespit etmek mümkün olabilir.

  Siz…

  Rahminizin bebek ve plasenta ile beraber büyümesi ile amniyo sıvısı da artar.Bu haftada üçlü tarama testide(down sendromu) yapılmalıdır.Üçlü test sonuçlarına göre down sendromu riskinin yüksek olduğu durumlarda amniyosentez yapılarak bebeğin içinde bulundugu sıvıdan örnek alınması ve kromozom testlerinin yapılması söz konusu olabilir.

  17.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğiniz 17. haftada yaklaşık 11-12 santim ve ağırlığı100 gram civarındadır.Hızlı bir büyüme sürecine girmiştir. Tüm organ sistemleri çalışır ve içinde bulunduğu sıvıyı ciğerlerine çekerek nefes alıp verme sistemini oluturur.Bebek cilt altında yağ depalayarak, daha sonraki hayatında ısı dengesini sağlamak için hazırlik yapar.

  Siz…

  Kalbiniz yüzde 40 daha fazla kan basıncı ile karşı karşıya kalabilir ve ince damarlardan daha fazla kan pompalamaya çalışır. Bu nedenle hamilelik döneminde bazen burun kanaması normal olabilir. Rahminizin genişlemeye devam eder ve büyüklüğü de göbek beliğinizin 3-4 parmak altına kadar ulaşmıştır.

   

  18.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebek bu hafta 12.5-14 santim boyunda ve yaklaşık 150 gram ağırlığındadır. Kemik gelişimi devam eder ve sertliği artar. Bebek bu dönemde farklı uyku pozisyonları belirler. Bebeğinizin hareketlerini bu haftalardan itibaren hissetmeye başlayabilirsiniz. Ve bebeğiniz dış dünyadan gelebilecek etkilere karşı bu haftadan itibaren duyarlı olacaktır.

  Siz…

  Bu döneme kadar karnınız çok belirgin olmayabilir ama artık hamile olduğunuz dışardan da çok net anlaşılır. Düz kaslardaki gevşemelere bağlı olarak da ani tansiyon düşmeleri görülebilir. Karnınız genişlemesinden dolayı kan damarlarına yapılan baskı sonucu, bu haftalarda hemoroit şikayetleriniz olabilir.

  19.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğiniz bu hafta 13-15 santim boyuna ulaşmış olup, yaklaşık 200 gram ağırlığındadır. bu dönemde bebeğinizin beyninin gelişmeye başlaması, en önemligelişmelerden biridir. Bebeğinizin kalıcı dişleri, süt dişlerinin arkasında belirmeye başlar.

  Siz…

  Rahminizin büyümesi ve kilonuzdaki artıştan dolayı vücudunuzun duruş şekli bozulacak ve uyku pozisyonunuz değişecektir.Bu dönemde bel ağrısı ve uykusuzluk çekmeye başlayabilirsiniz. Daha çok yastıkla kendinizi desteklemeniz bu tür şikayetlerinizi azaltır. Göğüsleriniz ve gögüs uçlarınızın büyümesi ve renklerinin koyulaşması bu haftalarda normaldir.

   

  20.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğinizin bu haftada yaklaşık 14-16 santim boyunda ve yaklaşık 260 gram ağırlığındadır.

  Bebeğin cildi kalınlaşmaya başlar ve bu arada beynindeki hızlı gelişim devam eder.

  Bebeğin koku, tat, işitme duyuları aktif olmaya ve vücudunu kaplayan tüyler, özellikle yüz – boyun çevresinde toplanmaya başlar. Bebeğin tırnakları gelişmeye başlar.

  Siz…

  Rahminizin üst kısmı göbek hizasına kadar genişlemiştir.

  Orta hatta göbek deliğiniz ile kasığınız arasında bir siyahlık belirginleşmeye başlar, fakat bu hat doğumdan sonra kaybolacaktır.

  Rahminizin genişlemesinden dolayı ciğerlerinize, midenize ve böbreklerinize bir baskı olacaktır. Bu sebeplerden dolayı nefes almanızda güçlük yaşayabilir ve idrara sık çıkabilirsiniz. Bel bölgesinde baskı hissedebilirsiniz.

  Vücudunuzda kahverengi yada kırmızı çizgiler, şeritler oluşabilir.

  21.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğin boyu 18 santim ve ağırlığı yaklaşık 300 gramdır. Bebeğinizin kırmızı kan hücreleri üretilmeye başlanır ve dilindeki tat alma duyusu gelişimine devam eder. Önemli gelişmelerden biride kalp kasının güçlenmesidir.

  Siz…

  Kilonuz bu haftadan sonraki 10 hafta içinde hızla artar. İştahınızda bir artış olabilir ve metebolizmayı desteklemek için günlük ekstra 500 kalori daha almaya ihtiyaç duyabilirsiniz.Tek çeşit yiyecekler değil, çeşitli gıdalar ile beslenmek ve kilo yapıcı besinlerden kaçınmak gerekir. Bu dönemde de protein ve vitamin içeren besinlere ağırlık vermelisiniz. Gün içerisinde ayaklarınızda ve bileklerinizde şişme görülebilir. Bol su içmek ve iki saaten fazla ayakta kalmamak faydalı olabilir.Eğer başlanmadıysa bu hafta itibarıyla demir alımı faydalı olabilir.

   

  22.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğin boyu 19 santim ve ağırlığı yaklaşık 350 gamdır. Bebeğiniz bu dönemde sizin seslerinize tepki vermeye başlayabilir. Beynindeki gelişim ve dokunma hissinin gelişmesi ile bebeğiniz artık vücudunu ve çevresini öğrenmeye başlamıştır.

  Elini ağzına götürebilir, bacaklarını tutabilir. Bu öğrenme süreci, doğum sonrasında da devam edebilir.

  Siz…

  Bu haftada artan kan miktarınızdan dolayı kanınızın sıvılaşması ve fizyolojik anemi gelişebilir.Yapılacak bir kan sayımı ile tespit edilebilir. Bu durum normaldir. Demir alımı ile ciddi bir anemiden kurtulmak mümkündür. Karnınızdaki büyümeden dolayı beliniz içeri doğru genişleyebilir ve vücudun denge merkezi kayabilir. Dengenizi sağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Hamilelikte bir eliyle beline destek vererek yürüme şekli bu dönemde oluşmaya başlar. Bu dönemlerde bel ağrısı hissetmeniz normaldir. Topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır.

  23.HAFTA       

      

  Bebeğiniz…

  Bebeğin boyu 20 sanve ağırlığı yaklaşık 450 gramdıdır. Artık tamamen küçük bir insan görünümünde olan bebeğiniz sizi duyabilir. Ve artık hareketleride dışarıdan görülebilir hale gelmiştir. Gözleri tamamen gelişmiş olmsına rağmen göz rengi belli değildir.Bebeğinizin pankreası, insülin salgılamaya başlamıştır.

  Siz…

  Yavaş ve sürekli olan kilo artışı devam eder.Bacaklarınıza kramp girmesi bu haftalarda normaldir.Kalsiyum ve magnezyum almanız krampları azaltacaktır. Bebeğiniz karnınızda takla atıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

  24.HAFTA

  Bebeğiniz…           

  Bebeğin boyu yaklaşık 21 santim ve ağırlığı yaklaşık 530 gramdır. Bu haftalarda erken doğan bebekler, yoğun bakım ortamında yaşatılabilir. Ancak bu dönemde doğan bebeklerin görme, işitme ve zihinsel gelişimlerinin nasıl etkileneceği bilinmiyor. Bu haftalarda bebeğin akciğerlerindeki damar yapıları olgunlaşır ve hemen tüm organları fonksiyonlarını yerine getirebilir.

  Siz…

  Bu dönemlerde hormonların etkisi ile bir takım diş eti rahatsızlıkları görülebilir.Diş eti kanamaları artabilir. Daha ileri boyutta diş dökülmeleri görülebilir.Yine hamileliğe bağlı olarak gelişen şeker hastalığının araştırılması için bu haftalarda yapılması gereken, şeker tarama testidir. Doktorunuzdan erken doğum ile ilgili belirtilerin neler olduğu ve neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler almanızda fayda var.

  25.HAFTA

  Bebeğiniz…      

  Bebeğinizin boyu yaklaşık 22 santim ve ağırlığı ise yaklaşık 750 gramdır.Bu haftada dopler ultrason yada steteskop ile bebeğinizin kalp atışları duyulabilir. Bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili değişimler tamamlanmıştır. Erkeklerde testisler skrotum(erbezi torbası) içine yerleşir, kızlarda ise vajina oluşur. Omurga sistemi tüm kemikler, eklemler ve bağlar tam olarak şeklini almış durumdadır. Akciğer ve damar sistemi gelişimini sürdürür.

  Siz…

  Rahminiz bu haftada yaklaşık bir futbol topu büyüklüğündedir. Bu durumdan dolayı sırt ve bel ağrılarınızdaartma olabilir ve bunlar tamamen normaldir. Yine bu durumdan dolayı diyafram ve midenize bir baskı olacaktır.Mide asidi yukarı doğru ilerleyeceğinden yemek borusunda özellikle çok yediğinizde bir yanma hissedebilirsiniz.

  26.HAFTA    

   

  Bebeğiniz…  Bebeğinizin boyu yaklaşik 23 santim ve ağırlığı ise 850 gram civarındadır.Bu aydan sonra göz kapakları açılıp kapanmaya başlar.Gözdeki retina tabakası gelişir ve tüm tabakaları oluşur.Bebeğinizin göz rengi oluşmaya başlar ve doğduğunda mavi olacaktır. Ancak doğumdan bir kaç ay sonrasında son rengini alacaktır. Bu arada akciğer gelişimi devam eder ve doğuma kadar sürer.

  Siz…

  Hamileliğe bağlı olarak sırt ağrısı, bacak krampları, baş ağrısı ve vücudunuzun alt bölgesinde baskı hissedebilirsiniz. Rahminizdeki ani kasılma ve gevşemeler, “Barxton hicks” kasılması denilen ağrısız regl krampları gibidir. Rahminizin gerçek doğum ağrıları için önceden çalışma yapar. Bu dönemlerde erken doğum belirtilerine karşı da duyarlı olmak gerekir. Erken doğum belirtilerinden biride rahimde düzenli arlıklar ile kasılmalar hissetmektir. Saate 4 defa ya da daha fazla olan kasılmalarda doktorunuza başvurmalısınız.

  27.HAFTA               kurbağa

  Bebeğiniz…      

               

  Bebeğinizin boyu 24 santim, ağırlığı ise yaklaşık1000 grama ulaşmıştır. Bu haftadan itibaren erken doğması durumunda yüzde 85 yaşama şansı bulunur. Yaklaşık 13 hafta sonra doğum için hazır olması gereken bebeğin erken doğumu halinde, bebek zayıf olacak ve bu nedenle vücut ısısını koruması için küvözde kalıp, suni solunum solunum yapılması gerekecektir.

  Siz…

  Bu haftalardan itibaren akciğerlerinizden tam olarak hava ile dolmaması nedeniyle solunum sıkıntısı çekebilirsiniz. Yüksek yastıkta uyumayı tercih etmeniz sizi rahatlatabilir. Sık sık nefes almanız neticesinde de bebeğinize yeterli oksijeni verirsiniz. Hamileliğin bu dönemlerinde kanınızdaki kolesterol seviyesi artar. Kolesterol, plasenta tarafından üretilen çeşitli hamilelik hormonlarına karşı bir blok oluşturur. Fakat kaygılanmaya gerek yoktur.

  28.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğinizin boyu 25 santim, ağırliği ise yaklaşık 1100 grama ulaşmıştır.Bebeğinizin beyni ve diğer dokuları hızla gelişimine devam eder ve saçı uzar.

  Bebeğiniz yağ depolamaya başlamıştır.Rahminizin içinde bebeğin pozisyon değişimine yeterli oranda yer vardır.

  Siz…

  Bu haftadan itibaren hamilelikte tansiyonunuzu takip etmelisiniz.Yüksek seyreden tansiyonun bebek ve anne açısından riskli bir durumu vardır.

  Bacaklarınızdaki kramplar, hemoroitler, varisler, cilt kuruluğu, bel ve sırt ağrısı, çarpıntı ve hazımsızlıkşikayetleri artabilir. Bu dönemde yediklerinize daha çok özen göstermeli ve dinlenmeye haha çok zaman ayırmalısınız.

   Japon Bebek ve Aycık 

  29.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğiniz yaklaşık 26 santim ve ağırlığı 1250 gram civarındadır. Göğüslerdeki süt üretimi dolaylı olarak bebek tarafındanda uyarılır. Erkeklerde böbrek üstünde bulunan adrenal bezler androjen hormonu üretir, kan dolaşım sistemi ile plasenta östrojene dönüştürülüp , prolaktin hormonunun üretilmesini destekler.

  Bu haftada bebeğin bağışıklık sistemi ile ilgili gelişmeler olur. 29. haftada gelişmeye başlayan bağışıklık sistemi, doğum sonrasında emzirme ile sütünüzdeki antikorlar yardımıyla güçlenir.

  Siz…

  Hamilelik ile ilgili şikayetleriniz bu dönemde artabilir. Ciltte kuruma normaldir. Karnınızdaki bebeğin büyümesi ile sizin ağırlığınızın artması normal olup , doğum sonrası geçecek ağrılardır.

  30.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebek bu hafta 27 santim boyunda ve yaklaşık 1400 gram ağırlığındadır. Bebeğinizin ritmik göğüs hareketleri hıçkırık tutmasından kaynaklanır. Bebeğinizin kilo artışı, erken doğma ihtimalinde vücüt ısısını korumasına yardımcı olur. Lanugo ismi verilen ipeksi tüyler, bebeğinizin cildinde yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Kemik iliğindeki gelişmeden dolayı kırmızı kan hücreleri üretimi yapılır.

  Siz…

  Bu dönemlerde sol yanınıza doğru yatmanız, büyük damar yapılarınıza yeterli kanın gitmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde uyumakta problem yaşarsanız, bacak aranıza ve karnınızın altına yastık koymanız faydalı olabilir. Böylece daha rahat edebilir ve uykuya dalmakta sıkıntı çekmezsiniz.

   beyaz melek

  31.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğiniz bu haftada 28 santim boyunda ve yaklaşık 1600 gram ağırlığındadır. Bebeğinizin beyin dokusu, gelişimini sürdürmeye devam eder. Akciğerlerinde surfaktan yapımıda hızlanır. Bebek özellikle bu haftalarda daha hareketlidir. Bunun nedeni ise amniyo sıvısının fazlaolmasıdır. 32. haftadan itibaren de bebeğin yeri giderek daraldığından hareketleri de azalacaktır. Bebeğin hareketleri ile sağlığı arsında önemli bağ vardır. Bebek hareketlerinde azalma hissediyorsanız dinlenin ve karnınız aç ise bir şeyler yiyin.

  Siz…

  Karnınızda rahmin kasılmasına bağlı olarak hafif ağrılar hissedebilirsiniz.Ancak bunların suresi uzuyor ve sıklığı artıyor ise erken doğum belirtisi de olabileceğini unutmamak lazımdır. Bebeğin kemik gelişimi devam ettiği için günlük kalsiyum ihtiyaci artar. Yeteri kadar kalsiyum, demir ve protein almaya özen gösterin.

  32.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğiniz bu haftada yaklaşık . 29 santim boyunda ve 1800 gram ağırlığındadır. Bu haftanın sonlarına doğru bebeğiniz dış dünyadan gelebilecek sinyalleri duyabilir.

  Karnınızdaki bebeğinizin pozisyonu; bacakları eğik, ayakları çapraz , boynu öne doğru bükülmüş bir şekildedir. Kas dokusu henüz tam olarak gelişmediğinden tüm parmakları açık durur.

  Siz…

  Bu haftadan itibaren doktorunuz ile 2 haftada bir görüşmeniz gerekir. Rahminizin şişmesinden dolayı yeni problemler ortaya çıkacaktır. Bebeğinizin başı aşağıda olmasından dolayı ayakları kaburganıza dayanacak ve bu durum da bir baskı oluşacaktır. Rahat etmek için dik oturmanız faydalı olacaktır.İç organlarınız bir miktar yer değiştirmiş olabilir ve bu durum ufak çaplı problemler yaratabilir. Bileklerde ve parmaklarda şişme görülebilir. Bu durumda yüzüklerinizi çikartmakta fayda vardır. Dar giyeceklerden de kaçının .Vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmeniz, bebeğiniz açısından faydalı olacaktır.

  33. HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğinizin boyu 30 santim ve ağırlığı yaklaşık 2000 gramdır.Bebeğinizi dış ortamdan koruyan steril bir sıvı olan amniyo sıvısı ,bu haftadan önceki iki haftaya kadar en yuksek aşamadaydı. Doğum süresine kadar da bu sıvının miktarı sabit kalır.Bu sıvı,bebeğinizin gelişimi açısından çok önemlidir ve bebeğinizin tarafından yutularak yada cildinden emilerek kana geçer . Eksilen sıvı ise bebeğinizin idrar yapmasıyla tamamlanır. Bu sıvının içerisinde bebğe ait hüçreler bulunur.Bebeğin sıvısının azalması ciddi bir durumdur,bu sebeple her ultrason değerlendirmesinde bebeğinizin gelişimi yanı sıra amniyo sıvısıda değerlendirilir. Bebeğinizin beyin dokusunun hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı baş ölçüleri de hızlı bir şekilde büyür.Bebeğinizin bu haftalarda cilt altında yağ dokuları depolanmaya devam ettiği için cildinin rengi kırmızı olmaya başlamıştır.Bu haftalarda çoğunlukla uyur ve uyandığı zamanlarda ise sizi dinler , hisseder ve hareketlendiği zamanlarda ise kısa süreli tekmeler ile kendisini size hatırlatır.

  SİZ…

  Rahminiz hamilelik öncesine göre 500 kat genişlemiştir.Geceleri unutamayacağınız rüyalar görebilir ve sık sık tuvalete gidebilirsiniz.

  34. HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğin boyu 32 santim ve ağırlığı yaklaşık 2250 gramdır. Bebeğinizin saçları sık bir şekilde çıkar, ancak doğduktan doğduktan sonraki rengi ve yoğunluğu tahminen aynı kalmaz .Bebeğinizin bu haftadan itibaren solunum hareketleri artar. Çünkü doğduktan sonraki gerçek solunuma hazırlık yapar.

  SİZ…

  Bir anda rahminizin sıkılaşıp rahatladığı Braxton Hicks isimli kasılmalar bu haftalarda düzenli olarak ğörülerek sıklaşmaya başlar.Bazı anneler bu sık kasılmaların verdiği acı nedeniyle sinirli olabilir.

  bebiş 

  35. HAFTA

  Bebeğiniz …

  Bebeğin boyu 33 santim ve yaklaşık ağırlığı 2550 gramdır. Tırnakları bu hafta uzar . Yağ depolamaya ve özellikle omzunun etrafında boğumlar ve tombulluklar oluşmaya başlar.Bebeğinizin göz rengi mavidir, ancak sonrasında değişecektir.

  SİZ…

  Bu hafta muhtemelen nefes alamayacak yada yemek yiyemeyecek kadar şiddetli krampları hissetmeye devam edecesiniz. Küçük parçalar halinde sık aralıklar ile yemeğinizi yemeğe çalışın . Ayak bileklerinizin ve eklemlerinizin şişmesini engellemek için uzun süreli aynı pozisyonda durmamaya ve hareketsiz kalmamaya özen gösterin . Eğer uzun süreli araba kullanıyorsanız, arada istirahat edin , dışarı çıkın ve yürüyüş yapın. İşlerinizden uzaklaşmanın zamanı geldi.Diğer hazırlık ise doğum sonrası bebek bakımı konusunda bilgilenmektir.

   japon bebek

   36. HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğin boyu yaklaşık 33 santim ve ağırlığı yaklaşık 2750 gramdır .Yüzünün tüm karekteristik özellikleri olşmuştur.Bebeğinizin yanaklarının büyüklüğü ,depoladığı yağ oranını ve emme kas kuvvetini gösterir.Kafa tası tamamen şekle girmiştir, ancak henüz sert değildir.

  SİZ…

  Bu haftadan itibaren artık doktorunuza her hafta gitmeniz gerekir .Rahminiz en yüksek konuma gelmiştir. Nefes almak çok zorlaşır ve göğüs kafesinizde anlamsız bir acı hissedebilirsiniz. Artık doğum yapacağınız yerin ayarlanması , ulaşımın nasıl olacağı gibi konularda doğum planı oluşturmaya başlamalısınız.Bu arada doğum çantanızıda hazırlamalısınız.Bundan sonra bebekle ilgili planlar yapmanız , doğum sürecinin nasıl olacağı ile ilgili kaygılarınızdanda kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

   uyuyan bebek

  37.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Yaklaşık olarak bebeğinizin boyu 35 santim ve ağırlığı 2950 gramdır.Şu anda bebeğiniz klinik olarak doğum için yeterli olgunluğa ulaşmış durumdadır, fakat büyüme ve gelişimini durdurmuş değildir.Bebeğiniz her geçen gün ortalama 25-30 gram arasında kilo almaya devam eder. Beyni ve sinir sistemi gelişmesini sürdürür.

  Siz…

  Eğer ilk hamileliğiniz ise bebeğin tüm doğum haftalarını tamamlaması ihtimali daha yüksektir.Daha önce çocuk sahibi olmuşsanız ya da şu anda  hamileliğiniz ikiz ise doğum daha erken olabilir.Bebeğinizin başı doğum için aşağıya doğru döndüğü için, iç organlarınızın rahatladığını ve vücudunuzun alt bölgesinin  hafiflediğini, solunumunuzun ve beslenmenizin daha da kolaylaştığını göreceksiniz.  Rahminizin mesaneye yaptığı basıncın artmasından dolayı idrara çıkma sıklığınız fazlalaşabilir.

  38.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğin boyu yaklaşık 35 santim ve ağırlığı yaklaşık 3100 gramdır.Bebeğiniz bağırsaklarında doğum sonrası ilk 24 saat içinde yapacak olduğu mekonyum ismi verilen ilk dışkısını biriktirmeye başlamıştır.Eğer bebeğiniz erkek ise testislerin skrotum içine (torbalarına) inmesi gerekir.Bazı durumlarda testisler torbaya inmeyebilir, bu da infertilite ya da testis kanserine sebep olabilir.Bu yüzden doğum sonrasında doktor tarafından kontrol edilmelidir.

  Siz…

  Bu haftadan itibaren artık doğum sancılarının her an gelebileceğini dikkate almalısınız.Gerçek doğum sancılarının en önemli özelliği, düzenli aralıklar ile olmasıdır.Bunlar 10 dakikada ortalama 3 kez ortaya çıkar ve her bir kasılma yaklaşık 50 saniye sürer .İstirahat etmek ile geçmeyecektir ve şiddeti de zaman içerisinde giderek artar .Eğer kasılmalar düzene girmiş ve geçmiyorsa hastaneye gitme zamanı gelmiş demektir.

  39.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Bebeğiniz bu haftalarda yaklaşık 36 santim ve ağırkığı yaklaşık 3250 gramdır. Bebek büyümeye ve kilo almaya devam eder.Bu haftalarda da kordon, bebeği sarmış durumda olabilir ve hali hazırda bebeğin beslenmesi için ona yardımcı olur.Sizin vücudunuzdaki bir kısım antikorlar plasenta yardımı ile bebeğin kan dolaşımına geçerek ,geçici olarak bağışıklığının güçlü olmasını sağlar.

  Siz…

  Rahim ağzı, doğum için açılmaya hazırlanır ve mesaneye yapılan baskı artar. Düzenli olarak şiddetli kasımalar olabilir. Doğumun başlamasının bir diğer sinyali ise hamilelik kesesinin yırtılması ile suyun gelmesidir.Rahmin ağzını hamilelik boyunca kapatan kanlı tıkacın atılması, doğumun başladığını gösterir.

   kurbağa

  40.HAFTA

  Bebeğiniz…

  Boyu yaklaşık 48-51 santim ve ağırlığı yaklaşık 3500 gramdır.Bu hafta içinde doğumun olma olasılığı çok yüksektır.Doğum zamanı geldiğinde bebeğiniz  kanal girişine başını yatay olarak yerleştirir ,kanalın ortasına geldiğinde başını 90 derece döndürerek hareket ettirir ve bu şekilde başını çıkarır.Başı ve sonrasında omuzların çıkması ile doğumu yapan kişi tarafından tüm vücudun doğrultulması sağlanır.Bebeğinizin kafasında hafif bir yamukluk olabilir ,ancak bu zamanla düzelecektir.Bebeğiniz ilk doğduğu anda sarı  ya da mor renkte olabilir.Gözleri ise mavi veya lacivert ve vücudunun çeşitli bölgelerinde tüylenme olabilir ,fakat bunlar zamanla değişecektir.

  Siz…

  Hastanenin ve önemli telefon numaralarını evinizin görünür bir yerinde bulundurun.Yeni doğan bebekler sıklıkla anne ve babaları için sürprizdirler.Bebeğiniz size değişik ve garip gelecektir.Hormon seviyelerinden dolayı genital bölgede şişme, göğüslerden süt sızması ,ciltte renk değişimi ,kuruma ve lekelenme görülebilir. 

  41.HAFTA

  “Eğer hala doğum başlamadıysa ; bebeğiniz yeteri kadar kilo almış ve doğum için sabırsızlanıyordur.Önceden yapılan ultrason görüntüleri ve tıbbi incelemeler tekrar değerlendirilerek ve doğum şekli belirlenerek ,doğum yapılmalıdır.Normal doğuma engel teşkil  edecek bir durum varsa sezaryenle doğum yaptırılmalıdır.Eğer bebeğiniz doğmuş ise gerçek hayatın rahim içindeki durumdan çok farklı olduğunun anlamıştır.Ciğerleri ile oksijen alabilir ve kalbi ile de bunu diğer organlarına iletebilir. 

>

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.