Anasayfa İletişim


HAMİLELER DOMUZ GRİBİNE KARŞI NASIL KORUNMALIDIR?

      Hamilelikte gribin her çeşidi tehlikelidir.Hamile olan kişiler hamile olduklarını anladıkları ilk andan itibaren kendilerini koruma altına almalıdırlar.İlk olarak vücut direncini arttıracak önlemlerle başlayarak,  vitamin ve minerallerden zengin beslenmeleri gerekmektedir. Domuz Gribinden korunmak için ,  hijyene dikkat ederek virüsün kendilerine bulaşmasını önlemeye çalışmak başlıca dikkat etmeleri gereken kural olmalıdır.Domuz Gribi şüphesi  olan kişilerin  bulunduğu ortamlardan uzak durarak kendilerini ve doğacak çocuklarını korumalıdırlar.Kalabalık yerlerde ve hastalığın görülme riskinin bulunduğu ortamlarda   mümkün olduğunca bulunmamaya gayret göstermelidirler.Domuz Gribinin kendilerine bulaşmasını  önlemek için   düzenli uyuyarak bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olmalıdırlar.Ve zamanında hasta olmadan aşılarını yaptırmalıdırlar.En kısa sürede bir kadın doğum  uzmanına baş vurarak bu konuda yardım almaları gerekmektedir. 

Hamileler   D.S.Ö ve Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu risk teşkil eden grup arasında yer almaktadır.Her hamile kadın 4. aydan itebaren aşı yaptırmalıdır.Yani 3. ayın bitişinden   ( 4.ayın İlk gününden )itibaren aşı yaptırmalıdırlar.

Hamilelikte seyreden Domuz Gribi  erken doğumlara sebep olmaktadır.Ayrıca 3.trimesterden sonra gelişen grip daha ağır olup sonrasında zatürre gelişmektedir.Yoğun bakıma yatma oranları bu dönemlerde daha fazla olmaktadır.3.trimester dediğimiz dönem hamileliğin  6-9 uncu haftalarını kapsamaktadır.Hamilelerin bu aylardan itibaren daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment