Anasayfa İletişim


KİMLER DOMUZ GRİBİNE KARŞI AŞILANMALIDIR?

     Son günlerde ülkemizde sıklıkla görülmeye başlanan Domuz Gribi büyükten küçüğe hepimizin korkulu rüyası haline gelmiştir.Domuz Gribinin ülkemizde görülmeye başlamasıyla beraber hepimizin ne yapmamız gerektiği konusunda bilgilendirilme ve yönlendilirme  ihtiyacımız doğmuştur.Bu konuyla ilgili olarak,Sağlık Bakanlığı yetkilileri görsel ve yazılı basın aracılığı ile halkımızı bilgilendirmeye yönelik çalışmalar yapmıştır. Domuz Gribi Aşısı Sağlık Bakanlığı organizasyonu dahilinde tüm sağlık kuruluşlarında  yakın bir tarlhte uygulanmaya başlanacaktır. Diğer grip aşısı formülünden  farklı bir şekilde hazırlanmış olan Domuz Gribi Aşısı eczanelerde satılmamaktatdır.

  Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tarife göre ,öncelikli olarak aşılanması gereken gruplar  belirlenmiştir.Buna göre öncelikli olarak sağlık çalışanları , 6 aylıktan küçük çocuğa bakan kimseler ,6 ay 24 yaş arası kişiler ,25 -65 yaş arası kronik hastalığı olanlar.Bunlar kalp hastaları , şeker hastaları ,akciğer hastaları, böbrek hastaları ve hamileler    olarak belirlenmiştir.

 Aşı hastalıktan korunma amacıyla yapıldığı için hasta olmadan önce yapılmalıdır.Hasta olunduktan sonra ise tedavi edici ilaçlar kullanılmalıdır.Hastalığa yakalandıktan sonra aşı yaptırmanın bir gereği yoktur.

 Eczanelerde satılmayan ve Sağlık Bakanlığı organizasyonu dahilinde uygulanacak olan  Domuz Gribi Aşısı  tüm sağlık ocakları ve  Sağlık Bakanlığı  hastanelerinde kasım ayı başlarında uygulanmaya başlanacaktır.

Yetişkinlerde 1 doz ,Çocuklarda ise 2 doz olarak uygulanması gerekmektedir.Kas içine enjeksiyon olarak uygulanan aşıların ağızdan kullanılan  şeklide vardır,ancak henüz ülkemizde  ağızdan kullanılan şekli bulunmamaktadır.

 Aşının  koruyuculuğu uzmanlar tarafından  % 90 olarak bildirilmiştir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment