Anasayfa İletişim


KÖK HÜCRE MUCİZESİ

    Bilim adamlarının yeni bir müjdesi daha “kök hücreden üretilen yeni oluşum yapay doğal organlar” olunca heyecanlanmamak mümkün olmuyor. Kök hücre ile  yapılan son çalışmalar yakın bir gelecekte görev yapmayan organ ve dokuların yerine, tıpatıp aynısını, hem de yepyeni ve sıfır kilometrede olanının konulabilir hale gelecek olması kimi heyecanlandırmaz?Bu haber ” Umudumuzu hiç bir zaman kaybetmeyelim, modern ve bilimsel tıptan yeni yeni ve güzel haberler bekleyelim “sözünü hep hatırlamamızı ve umudumuzu hiç bir zaman kaybetmememizi hatırlatıyor.

   Daha iki gün önce aldığımız bi  haberle sevinmiştik. Bu haber kök hücrelerle ilgili yeni bir başarı haberi idi . İngiliz, İtalyan ve İspanyol bilim adamlarının ortak çalışması ile laboratuvar koşullarında kök hücreden yararlanılarak “yapay soluk borusu “üretimi olmuştu. Ve hemen ardından yeni bir haber daha içimizde yeni umutlar yeşertti.Bu haber bir Türk Doktordan geldi.  Hepimizi çok sevindiren  bu haber şöyle idi ; “Türk doktorları yine çok önemli bir başarıya imza attı. GATA Üroloji Anabilim Dalı başkanı Prof.Dr.Murat Dayanç ve beraberindeki 11 doktorun gerçekleştirdiği çalışmayla , hastalıklı idrar kesesi, kemik iliği kaynaklı kök hücre enjeksiyonuyla kendini yeniledi ve sağlam bir organ haline geldi.”idi

    Hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri’nden Yale Üniversitesi’nden geldi. Övünç kaynağımız, gururumuz . Çalışkanlığı, disiplini, sabrı ve azmi ile bütün dünyaya örnek olan Prof.Dr.Murat Günel’ in çalışması ve buluşu oldu. ABD gibi bir ülkede eğitimini sürdürme başarısını elde ettikten sonra, yabancı bir ülkede Anabilim Dalı Başkanlığına kadar yükselme yeteneğini  gösteren zeki doktorumuz, disiplinli çalışması ve başarısı ile  bizleri gururlandırdı. Prof.Dr.Murat Günel bize büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerinin adeta kanıtı oldu “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz.”demişti büyük önder Atatürk.

Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Başkanı Prf.Dr. Murat  Günel Anevrizmaya neden olan 3 geni  buldu. Tüm   dünyayı ilgilendiren beyin kanamasının önlenmesinde ciddi ve çok önemli gelişmeler elde etmiş oldu.

   Kök hücre ve yeni buluşlar sayesinde, tüm dünyada çeşitli hastalıklardan kurtarılmayı bekleyen binlerce hastaya yeni umutlar doğdu. 

 23.11.2008

1 Comment(s)

  1. Comment by mehmet erdem özkan on 03 Ocak 2009 06:52

    depresona bağlı olan şizofem azhemel ve panic atak hastanına kök hüçre olması istiyoruz ve yapılan araştımalar süper devamını dilerim…

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment