Anasayfa İletişim


BEYİN KANAMASI ÖNLENEBİLİR!

 

TÜRK DOKTOR DÜNYAYI AYAĞI KALDIRDI ;

   Dahi Türk Doktoru  beyin kanasının sırrını çözdü. Her gün yeni bir buluşla dünyayı sarsan Türk Doktorların’ın en son buluşu tüm dünyayı saracak nitelikte.
  Çalışmalarını ABD’deki Yale üniversitesinde sürdüren Prof.Dr.Murat Günel tarafından yapılan araştırmayla, beyin kanamalarına yol açan anevrizmaya neden olan 3 gen bulundu.
  Yale üniversitesi’nde Beyin Cerrahisi Başkanı olan Prof.Dr.Murat Günel’in 15 yıllık araştırmasının sonuçları dünyanın en büyük tıp dergilerinden Nature Genetics’te yayınlandı.Aynı üniversiteden Dr.Richard Lifton ve Türk doktorlar Kaya Bilgüvar, Yaşar Bayrı ve Zülfikar Arlıer ile birlikte
yürüttükleri araştırmanın sonuçları tüm dünyada yankı uyandırdı.
  Araştırmada,Hollandanın yanı sıra,dünyada anevrizmaya bağlı beyin kanamalrının en çok görüldüğü Finlandiya ve Japonya’dan toplanan 10 binin üzerinde kan örneğinden elde edilen genetik materyal (DNA)kullanıldı.Bunların yaklaşık 2 bin 200’ü anevrizma hastalarından, 8 bini de sağlıklı, anvrizması olmayan insanlardan toplandı.
  Araştırma sayesinde, basit bir kan testiyle beyin kanaması olmadan anvrizma oluşma riski yüksek hastaların tesbit edilebileceği bildirildi.
  Bu kişiler belirlenince,MR Anjio ve KT Anjio gibi radyolojik tetkiklerle takip edilebilecek .Oluşumu belirlenebildiği takdirde de anevrizma, patlamadan önce cerrahi veya damar içi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilecek.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment