Anasayfa İletişim


TIPTA DEVRİM (MELEZ EMBRİYO)

    İngiltere parlementosunda onaylanan yasa tasarısı insan – hayvan melezi embriyoların, üretilmesine artık izin veriyor. Değişik çevrelerce değişik yorumlar bulan bu yasa tasarısı  Lordlar Kamarası’ndan  da  geçerse  kanunlaşacak. “İnsan Embriyolojisi ve Döllenme yasası” başta Katolik Kilisesi olmak üzere bir çok muhafazakar topluluğun sert tepkisine neden oldu.

     Bilim insanlarının tıbbi araştırmalar  ve  kök hücre tedavisi  yöntemlerinin geliştirilmesi için insan ve hayvan genetiği kullanılarak hibrit(melez) embriyo üretmesine onay tanıyan yasa tasarısı, pek çok hastalık için tedavi yöntemleri geliştirilmesine neden olacak.

    İnsan hücrelerinin hayvanlardan alınan yumurtalara katılması ile üretilen melez embriyolar (hibrit), özellikle genetik nedenlerden dolayı  görülen Alzheimer,Parkinson gibi hastalıkların tedavisinin bulunmasında kullanılmak isteniyor.

   Din adamlarına göre Tanrının işine karışmak olarak değerlendirilen ve tepki alan bu uygulama eğer gerçekleşecek olursa değişik çevrelerden çok tepki alacağa benzer.

Ancak bu uygulamanın sadece insanlığa ve iyi niyetle  hastalıklara çare buunması var sayılırsa tıpta devrim niteliğinde gelişmeler olacak. Türkiye’de embriyo çalışmalarına henüz izin yok. Eğer böyle bir çalışma başlarsa bunun ancak çok güvenilir, lisanslı veya ehliyetli kanuni denetlemelerin en iyi şekilde yapılabildiği yerlerde olacağı muhakkaktır.

   Artık günümüzde İnsan gen haritası  çıkarılıyor. İnsanların DNA’ları analiz ediliyor. Tıptaki yaklaşımlarda değişiyor.Artık TA – Kalp hastalıkları da tanımlanabilecek. Nereden kaynaklandığı tesbit edilebilecek ve bire bir biyolojik çalışmalar olacak. Belki   bundan sonra  sentetik  ilaçların üretimi ve kullanımı  da azalacak.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment