Anasayfa İletişim


Malnütrisyonla birlikte beslenme sorunları

Malnütrisyon durumunda enerji veya protein yoksunluğunun yanında birçok besin öğelerindede noksanlık görülmektedir. Çoçukta büyüme ve gelişme olmaması vucudun gereksinimlerini azaltacaktır.Malnütrisyon ileri derecede olduğu durumda bir çok beslenme sorunu oluşmaktadır.

Malnütrisyonla birlikte görülen diğer beslenme sorunları :

* Mineral (maden ) eksiklikleri :

Demir ve bakır eksikliğine bağlı anemiler, mağnezyum, çinko eksikliği ve diğer eser element eksikliği tabloları, vücudumuzdaki kan elektolitlerin yeterince sağlanamaması, kalsiyum azlığı gibi bir çok sorun sayılabilr.

*Vitamin eksiklikleri :

D vitamininden yeteri kadar faydalanamayan ve kemik gelişimi yeterince tamamlanmamış çoçuklarda ortaya çıkan raşitizm ,A, B, C vitamini ve folik asit eksiklikleri sonucu gelişen hastalıklar.

* Elzemlipit alınamaması :

Lipit eksikliğine bağlı vitanin eksiklikleri ve cilt sorunları gözlenecektir.

*Diğer sorunlar :

Diş çürüklüğü ; çoçukluk çağı beslenmesinde şekerli yiyeceklerin çok alınması ve sulardaki florid oranının azlığı nedeni ile görülmektedir.

Malnütrisyonun bazı etkileri :

* Çoçukların ölüm nedenlerinden biridir.Malnütrisyon, özellikle bebeklik çağında (0-1 yaş) önemli ölüm ve hastalanma nedenidir.
*Malnütrisyonlu bebeklerin tedavileri mali külfet getirmektedir. Malnütrisyon saptanan bebeklere gereksinimleri olan gıdaların verilmesi ile sorunlar hemen ve kolayca çözülememektedir.
* Malnütrisyonlu çoçuklar ileri yıllarda yeterli büyüme standartlarına ulaşamazlar. Bedensel gelişme sağlansa bile, beyin gelişimleri etkilenmektedir. Bu durum malnütrisyon derecesi ile ilgilidir. ağır seyreden malnütrisyon mental gelişimde geriliğe yol açar.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.