Anasayfa İletişim


VÜCUT BÜYÜDÜKÇE BEYİN UFALIYOR

  

 

  Obez insanların beyin dokusu, normal kilodakilere oranla yüzde 8 küçük ve 16 yıl yaşlı görünüyor.  ABD’li uzmanların yapmış olduğu bu araştırma, Human Brain Mapping adlı  tıp dergisinde yayımlandı,  bu araştırmaya göre obez insanların beyinleri yüzde 8 daha küçük ve 16 yaş daha , büyük görünüyor.

70′ li yaşlarda olan 94 insanın beyin taramaları yapıldı.Bu insanların seçimi ciddi beyin hasarı olan kişiler arasından yapıldı. Amerikalı  Prof.Paul Thampson, bu oranların çok ciddi bir doku kaybı anlamına geldiğini belirterek, Alzheimer konusunda risk altındaki insanları uyararak şunları söyledi. Sağlıklı beslenerek kiloyu dengede tutmak Alzheimer‘a yakalanma riskinin  ciddi anlamda önlenebileceğini belirtti.

Hastalığın baş nedeni dengesiz ve kötü beslenme olarak belirtildi. Obezitenin ayrıca diyabet tip 2, hipertansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser türlerini tetikleyerek,cinsellik üzerindede olumsuz etkileri olduğu biliniyor. DSÖ tarafından bildirilen obez sayısı dünyada tam 300 milyon kişi.

   Araştırmacı uzmanlara göre obez insanlar genellikle , beyinlerinin arka ve ön loplarından doku kaybediyorlar. Beynin bu bölümleri hafıza ve planlama , yönetici fonksiyonlar, hareket,uzun süreli hafıza  dikkat     gibi konularda önemli rol oynar.

 Kişiler obez olup olmadıklarını anlamak için vücut kitle endekslerini saptayarak belirleyebilirler.

 Yapılan bu araştırma Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ve Amerikan Kalp Vakfı ve Ulusal Araştırma Kaynakları Merkezi tarafından desteklendi.

 NTV HABER

28.08.2009

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment