Anasayfa İletişim


Diyafram

Diyafram kaslarla kaplı bir kiriş tabakasından oluşur. Alt kaburga kemiklerine, göğüs kemiğinin en alt noktasına ve omuriliğe bağlantısı vardır. Bir kubbe gibi göğüs boşluğuna uzanır. Karaciğer ve dalak karın organları olmalarına karşın, diyaframın hemen altında yer aldıkları için, göğüs duvarı tarafından korunmuş durumdadırlar.

Nefes alınırken diyafram kası kasıldığı için diyafram düzleşir ve göğüs boşluğu genişler. Aynı zamanda karın boşluğu üzerinde bir baskı oluşur. Bu baskı doğumda ve dışkının bedenden atılması sırasında önem kazanır. Diyafram göğüs ve karın boşlıkları arasında tümüyle kapalı bir bölme oluşturmaz. Kan damarları, sinirler ve yemek borusunun geçtiği çeşitli geçitleri içerir. Yemek borusunun geçtiği geçit kolaylıkla yırtılabilir. Bunun sonucu, karında bulunan organlardan biri ya da organın bir kısmı göğüs boşluğuna kayabilir.

Diyaframın ani ve şiddetli kasılma hareketleri sonucu, hıçkırık olur. Bu kasılmanın nedeni ise diyafram (frenik) ya da vagus sinirinin göğüs ya da karın organları tarafından uyarılmasıdır. Vagus sinirinden bazı kollar mideye gittiği için hıçkırık acele yemek yemenin ya da içnein sonucunda ortaya çıkabilir. Uzun süren hıçkırıklar nefrit gibi daha ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.