Anasayfa İletişim


Göğüs hastalıkları

Göğüs ağrıları genellikle kalp rahatsızlıklarına bağlıdır. Akciğer dokusu kendi başına ağrıya neden olmaz. Nefes borusu ve göğüs zarı ise ağrıya neden olabilir. Göğüs zarından kaynaklanan ağrılargenellikle nefes alma sırasında hissedilir.

Göğüs kemiğinin arkasında hissedilen yanma duygusu (mide ekşimesi) yemek borusundaki bir iltihaptan kaynaklanabilir. Göğüs ağrıları bazen kas ya da deri enfeksiyonuna bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Tümör ya da benzeri diğer yer kaplayan oluşumlar öteki organlar üzerine baskı yaparak göğüs rahatsızlığına neden olabilirler. Örneğin baskı büyük toplardamar üzerinde yoğunlaştığı zaman , baş ve kollara ait kan damarları ve bu organlardan kalbe geri dönen kan akımı engellenir.

Yemek borusu üzerindeki baskı ise yutma işlemini güçleştirebilir. Nefes borusu üzerinde oluşan baskı ise öksürüğe neden olabilir. Ancak öksürük, daha çok bronş borularında oluşan enfeksiyonun bir belirtisidir.

Göğüste gözle görülür biçim bozuklukları göğsün çok dar ve çıkıntılı olması ya da huni biçimini almasıdır. Bu bozukluklar genellikle doğuştandır, ancak dar ve çıkıntılı göğse raşitizm hastalığı da neden olabilir. Dar ve çıkıntılı göğüs durumunda, göğüs kemiğinin alt kıs öne doğru bir çıkıntı oluşturur. Huni biçimindeki bozuklukta ise durum tam tersidir: göğüs kemiği içe doğru çöker. Çöküntü derin olduğu zaman kalp ya da ciğerlere baskı yapar. Bu, ciddi bir durumdur ve tedavisi için ameliyat gerekebilir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.