Anasayfa İletişim


Sporcu beslenmesi

Belirli bir sporun yapılması durumunda değişik oranda enerji harcanmaktadır. Bu uğraşılar sonucunda fazladan kalori alınmazssa, zayıflama olacaktır. Bu açıdan spor sırasında yapılan işler iki noktadan da ele alınabilir. Günlük işleri yaparken ve spor ile uğraşırken enerji gereksinimleri ayrı ayrı ele alınır. Konu değerlendirilrken bu hususlara dikkat edilmelidir. Burada bahsedilen, vücudumuzu sağlıklı yapmak için yaptığımız spor (kültür-fizik-aerobik) çalışmaları değildir. Meslek olan spor yapanlar ele alınmıştır.

Sporcuların, yaptıkları spor dallarına göre besin öğeleri, ihtiyaçları değişiktir. Sporcunun yeterli miktarda besin alıp almadığı sık sık vücut ağırlığının tartılmasıyla ve yaptığı spora göre ihtiyaçlarının standartlarla karşılaştırılması ile saptanabilir. Vitamin ve mineral desteklemesi yapılması uygundur.

Her sporcunun gereksinimini ve durumu kendisiyle karşılaştırılmalıdır. Sporcu kendi kapastesinin gelişmesi için uğraşı vermelidir. Her sporcunun gereksinimi ve durumu kendisi ile karşılaştırılmalıdır. Sporcu kendi kapasitesinin gelişmesi için uğraşı vermelidir.

Günlük enerji gereksinimi;uğraşı sonunda harcanan enerjiye, antreman dışında harcanan enerjinin eklenmesi ile bulunabilir.

Örneğin; orta aktiveli bir erkek sporcu :
Bazal kalori olarak ;günde 3000 Kcal. gereksinim duyar.

Spor yapması durumunda:
Her gün bir saat futbol oynuyorsa 3300-3700 arasında kilokalori alması gerekebilir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.