Anasayfa İletişim


E Vitamini

Suda erimez. Isı ,alkali,asit ve ışığa dayanıklıdır. Tokoferol yapısındadır. Kuvvetli antioksidandır. Bitki ve hayvan dokularında yeterince vardır. En zengin kaynakları yeşil yapraklı bitkilerdir. Yağlı tohumlar ve bunlardan edilen yağlar, tahıl taneleri ve kurubaklagillerdir. Vücutta bütün dokularda vardır. En çok kas dokusunda, kalpte, testislerde ve adrenalde bulunur. E vitamininin emilmesi için diyette yağ bulunmalıdır ve safra salgısına ihtiyaç vardır. Vücuttaki en önemli görevi antioksidan özelliği ile eritrositleri korumaktır. A vitaminin oksidasyonunu engelleyerek etkinliğini artırır. Yağ asitlerinin oksidasyonunu önler. İnsanlarda pek eksikliğine rastlanmaz. Doğal yiyeceklerden oluşan bir diyette yeterince E vitamini vardır.E vitamini  önemini Dç.Dr.İlgin Özden yıllar önce yaptığı araştırma ile kanıtlamıştır.
JAPONYA’DA DOKTORLUK YAPTI
Özden
, işini seviyor ve işe yaradığını biliyor. Ona göre her türlü zorluğu çekilir kılan da bu. 10 yıldır yurtdışı seyahatleri ve yıllık izinler hariç, Cumartesi Pazar demeden her gün hastaneye gelecek kadar mesleğine aşık. Bir hastanın doktorunu her gün karşısında görmesi, hastalık için birebir diye düşünüyor. İstanbul Amerikan Robert Lisesi’ni ikincilikle bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanan Özden TUSsınavıyla Genel Cerrahi bölümünü kazanıp, akademik kariyer yapmak üzere seçildi. Karaciğer Safrayolları ve Pankreas Birimi’nde çalışmaya başlayan Özden, Japonya’ya giderek iki ayrı üniversitede 14 ay boyunca eğitim aldı ve bir süre orada doktorluk yaptı. Aynı zamanda Türk Karaciğer Safrayolları Pankreas Cerrrahisi Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Özden şu sıralar hayatında ilk defa tattığı bir heyecanı yaşıyor, baba olmak icin gün sayıyor. Mühendis bir anne babanın çocuğu olan Özden daha 9 yaşındayken annesini kanserden kaybetti. Lisenin ilk yıllarında İngilizce öğrenemeyeceğim diye babasına koşup hüngür hüngür ağladığını gülümseyerek hatırlıyan Özden şimdi 38’inde ve İngilizce, Almanca ve Japonca’yı ana dili gibi kullanıyor.
Tıp Fakültesi’ni 1984 yılında birincilikle kazanan İlgin Özden, artık adının önünde Doç. Dr. unvanını taşıyor. Üniversite öğrencisiyken, şeker hastalığının vücutta yarattığı tahribatın E vitaminiyle giderilebildiğini kanıtladığı araştırması, TÜ- BİTAK’ın “Bilimsel Proje” alanında birincilik ödülü alan Özden böylece uluslararası literatürdeki ilk yayınını üniversite beşinci sınıftayken yaptı.

Bu haber;

Sabah Gazetesi

11/ 01/2006  alınmıştır.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.