Anasayfa İletişim


Kalp masajı

Nefes alıp almadığı kontrol edilmelidirDuran bir kalbe suni olarak basınç yapılarak, içinde kalan kan dışarı atılabilir. Gerçekten de kalp,göğüs kafesi içinde, yanında akciğerler, önünde göğüs kemiği, arkasında da bel kemiği bulunan bir konumdadır.

Göğüs kemiğine dikey bir basınç uygulanırsa kalp sıkıştırılmış olur ve karıncıklarda bulunan kan, akciğer damarlarına doğru sürülür. Akciğerlere vardıktan sonra da büyük atardamarla bütün organlara, özellikle de beyine pompalanır.

Basınç kaldırılınca, kalp başlangıçtaki şeklini almak için yeniden kanla dolar. Uyulması gerken ritm, üç saniyede beş kez basınç bırakmadır.

Yapılması gereken :
Solunum Yollarını Açın
Çok acele tıbbi yardım isteyin.

Hızla nabzın atıp atmadığını ve göz bebekleinin çok büyüyüp büyümediğini kontrol edin.

Solunum yollarını açın.

Hastayı sert bir zemin üzerine yatırın (çünkü göğüs kemiği üzerine yapacağınız basınç, ancak somya yayları gibi nedenle etkisiz hale gelebilir).

Eğitilmiş ve uzman bir ilk yardımcı değilseniz, hayat busesini deneyin. Kalp tamamen durmuş ise oksijenin durumu düzeltmesi mümkündür.
Hayat Busesi

İlk yardım masajı nasıl yapılır ?

Bir hayat öpücüğü ile havalandırma sağlandıktan sonra, beş masaj :

Önce masaj yapacağınız yer olan göğüs kemiğinin yerini saptayın. Gerçekten de yer doğru saptanamaz ise ciddi zedelenmeler olabilir (kaburga kemiklerinin kırılması gibi).

Hastayı sırt üstü, sert bir zemine yatırın. Kolları vücuda yapıştırın. Kollarının birinin yanına diz çökün. Bir elin parmakları göğüs kemiğinin bir kenarına, diğer elin parmakları da alt kenarına konur. Baş parmağınız yardımı ile göğüs kemiği boyunca üçte birlik oranda bölgeyi saptayın (insanoğlunda genelde meme uçları hizasındadır).
Kalp Masajı
Ellerinizden birinin içini göğüs kemiğinin üzerine dikey koyun. Diğer el, destek olarak ilkinin üzerine dayanır. Basınç, kollar gerili olarak, diklemesine ve bir hamlede yapılmalıdır. Yine aynı şekilde birden kaldırılmalıdır. Basınç göğüs kemiğinin 3-5 cm çökertecek şekilde olmalıdır.
Bir kurtarıcı daha olursa, bilek yada uyluk kemiğinden nabız ölçülerek masajın etkinliği denetlenir.

1 Comment(s)

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.