Anasayfa İletişim


Koma

Koma, insanoğlunun uyanıklık, refleks ve tepki hallerini kaybetmesidir. Komaya giren kişi derin bir uykuya dalmış gibidir.Fakat sarsılarak uyandırılaması mümkün değildir. Çünki “tepki gösteremez” savunma reflekslerinden yoksundur. Ne oturabilir, ne ayakta durabilir. Başına da dik tutamaz, çünkü kas gücünü yitirmiştir.

Buna karşı felç olmuş sayılmaz, hatta bazı hareketlerde yapabilir, ama bunlar eşgüdümden yoksundur. Ancak komadaki kişinin solunumu adeta normaldir ve kan dolaşımı da nabızdan ölçülebilir.Solunumun durması tehlikesi ile karşı karşıya kalsada, solunum yeteneğini sürdürür.

Koma durumunu ancak bir doktor saptayabilir ve tedavisini sağlayabilir. Bazı hallerde, komaya giren kişi düzelip, iyileşir.Yavaş yavaş “uyanır” beyin fonksiyonları yerine gelir. Doktoru doğru olarak uyarmak için şu hususları bilmeniz gerekir.

*Tepki göstermeyi sürdüren , ancak bunu belirgin şekilde eksik olarak yapan , hafif komadaki hastanın sesi çok yüksektir. Örneğin adını kulağına bağırın, buna homurdanarak veya ölçüsüz bir jestle yanıt verecektir. Bazen çırpınma halindedir.
*Derin komadaki kişi , kımıldamaz ve sese acılı uyarılara dahi (yanağını sıkmak,çimdiklemek) yanıt vermez. Ayrıca solunum yollarını tıkanmak tehlikesi ile karşı karşıyadır. Derin komadaki biri karşısında ,acilen doktor çağırın. Doktor gelene kadar basit önlemleri uygulayın.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.