Anasayfa İletişim


Şok hali

Şok yada bayılma hali ,damarlardaki kanın bazen azalması,bazende damarlara intibak etmekte güçlük çekmesinden kaynaklanan bir kan dolaşımı bozukluğudur.Bu tür bayılmanın ciddi olup olmadığını siz bilemezsiniz.Bunu ancak bir doktor söyleyebilir.Ancak en basit bayılmada bile ne yapacağınızı bimezsseniz, bu bile felakete yol açabilir.

BELİRTİLER :

Şiddetli bir ağrı,bir kanama ya da ciddi hastalıklardan sonra, kan damarlarının çevresindeki kaslar ya tam olarak gevşer veya aşırı gerilir.Bayılmayla sonuçlanan şoklara bu sebeb olur.Kişinin yüzü solar,soğuk ter atar,bilincini kaybetmezse bile normal halinde değildir.Kuşkulu,telaşlı, tutarsızdır.Ölçülmeside zorlaşır.Parmak uçları soğur.Üşümekten ve susamaktan şikayet eder.

YAPILMASI GEREKEN :

Derhal doktordan yardım isteyin.Bu arada bayılan kişinin sıcak kalmasını sağlayın.Kendisini sırt üstü yatırıp,gerektiğinde ayaklarını biraz yukarı kaldırın.Böylece beynine daha çok kan ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Özellikle onu ayakta ya da oturur durumda bırakmayın.Beyni kanla gerektiği kadar beslenemediğinden,bayılıp düşebilir.

Bayılma ya da şok durumundaki birinin kan dolaşımı, yarı boş bir şişeye benzetilebilr. İçerdeki sıvının bütün şişeye yetmesi isteniyorsa, hastayı sırt üstü yatırmak gerekir. Beyinin kanla beslenmesi gereken kişi sırt üstü yere yatırıldıktan sonra tıbbı yardım beklemek gerekir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.