Anasayfa İletişim


Kan dolaşımı bozuklukları

Kan dolaşımının durduğu anda,oksijenin akciğerden hücreye taşınmasıda sona erer.Bu durmada çok kısa bir anda gerçekleşir.Kan dolaşımı bozukluğu, şu hallerden meydana gelebilir.

* Kan ve alyuvarlar kaybı (kanama, ciddi kansızlık )
* Kan damarlarının uyumsuzluğu yada tıkanması halinde ( şok hali)
* Kanın pompalanma gücünün durması yada yetersizliği. (kalp durması )

Eğer basit önleme ,kurtarma,yardım ve tıbbi müdahale yöntemleri çok kısa sürede uygulanmazsa,kan dolaşımı bozuklukları bir kaç dakikada ölümü getirebilir.

Kan dolaşımı :

Kan dolaşımı,solunumun ikinci aşamasıdır.Soluma hareketleri ile oksijen, kana ve alyuvarlara karışır .Akciğer petekleri düzeyinde zarı geçen oksijen, Buna karşılık,karbonik gaz yönü izleyerek,kana ve alyuvarlara karışır. Buna karşılık, karbonik gaz ters yönü izleyerek, solunumla dışarı atılır.

Küçük kan Dolaşımı :

Kalbin sağında iki büyük akciğer kan damarıyla gelen mavi renkli kan, oksijensizdir.Aynı kan bu kez kalbin sol bölümüne dönecektir.Böylece yeniden kırmızı rengine kavuşacaktır.Yani oksijen yüklenecektir.

Büyük kan dolaşımı :

Oksijen yüklü kanın şimdide nasıl dolaştığı ise; Kırmızı. yani temiz kan kalbin sol bölümüne geldikten sonra, büyük bir basınçla büyük atardamara pompalanır.Daha sonrada bedendeki bütün damarlara giderek incelen bu kan damarları,sonunda kılcal damarlarla biter.
Oksijen bu sayede hücrelere kadar ulaşır.Bu aşamada kan yeniden oksijeni bitirip,kımızıdan maviye dönüşür.Hücrelerin salgıladığı karbonik gazı yüklenir.Toplar damar da aynı şekilde küçükten büyüğe doğru gider. Sonra kalbin sağına varır. Kalbin bu bölümü de kirli kanı akciğerlere temizlenmek üzere yeniden pompalayacak ve yeni işlem başlayacaktır. İşte kanın kalbin sol kesiminden kılcal damarlara ve yeniden kalbin sağ kesimine pompalanmasına, büyük kan dolaşımı denir

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.