Anasayfa İletişim


KIZILAY ÖZEL HEMŞİRELİK LİSESİ HAKINDA

83 yıl önce Türkiye’ nin ilk hemşirelik okulu olarak açılan Kızılay Özel Hemşirelik Lisesi şu anda kapalı durumda. İçinde okul binasınında bulunduğu yedi dönümlük arazi satışa çıkarıldı. Neredeyse Cumhuriyet kadar eski bir okul olan Kızılay Özel Hemşirelik Lisesi Aksaray’da Sinekli Bakkal Sokağın’daki Haseki Hastanesi’nin karşısında. Kazasker Ali Bey Konağı’nın da bulunduğu yedi dönümlük bir arazinin içinde bulunuyordu.

Binası, Halide Edip Adıvar tarafından hemşirelik eğitimi verilmek üzere Kızılay’a bağışlanmıştı.Atatürk’ünde talimatıyla, 1924′ te toplanan Kızılay Büyük Kongresinde Adıvar’ın “Sinekli Bakkal” romanını yazdığı köşkün yanındaki binanın hemşirelik okulu olması karara bağlanmıştı. Okul 1930’dan itibaren eğitim vermeye başladı. Ve mezun sayısı 2500’e ulaşmıştı. Ancak Kızılay’ın aldığı kararın ardından bu okul geçtiğimiz yıllarda aniden kapandı. Bu kapanış okulun bütün mezunlarını derinden üzmüştür. Çünkü bu okul her bir öğrencinin ailesi gibiydi. Mezunlar okulu çok seviyordu. Eğitimin kalitesi çok yüksekti.Mesleki ve kültür derslerini çok saygın hocalar veriyordu.Bir okulun kurulması çok kolay olmayan bir süreçtir. Ülkemizde yeni yeni okulların açılmasına çok fazla ihtiyaç var ve bir okul açabilmenin   maliyati ço yüksek.Ülkemizin ekonomik durumu  belli, hal böyle  iken böylesi köklü bir okulun   kapatılması çok acı olmuştur. Aslında  çok küçük yasal prosedürler düzeltilerek bu okulun kapatılması engellenebilir.  Şimdi eski mezunlar okullarının yeniden açılması için yetkililerden yardım beklemekteler.Kızılay ülkemizin en   ilkeli ve en güvenilir derneklerinden bir tanesidir.Geçmişten günümüze kadar bu ülke ve tüm dünya uluslarına sayısız yardımlarda bulunmuştur.Yetiştirdiği hemşireler ülkemizde her alanda görev yapmaktadır.Kızılay Türkiye’nin tüm hastanelerine,  ihtiyacı olan bütün hastalara güvenilir ve hızlı bir şekilde kan dağıtımı yapmaktadır.Türkiye’nin çeşitli illerindeki kan merkezleri ve kan istasyonlarında kendi yetiştirdiği hemşirelerini çalıştırmaktadır.

Atatürk’ün talimatıyla kurulan okulun Aksaray Sinekli Bakkalda’daki binasında şimdilik iki güvenlik görevlisi kalıyor.Kızılay’ın ; Hemşirelik Lisesininde içinde bulunduğu yedi dönümlük araziye olan ihtiyacı ne kadar acildir bilinmez ama ülkemizin onun yetiştireceği  hemşirelere çok acil ihtiyacı var.       

Kızılay bilincinde ve Kızılay ilkelerine dayalı çok yönlü hemşireler yetiştirmek amacı ile kurulan okulun şu an faaliyet gösterememesi öncelikle eski mezunlarını ve öğretmenlerini üzmektedir. Kızılay yetkilileri lütfen bu okulu ülkemize ve eski mezunlarına yeniden bağışlayın.Ülkemizin genç kızlarına bağışlanan ve manevi değeri çok yüksek olan bu okul ve arazisi satılmasın.    

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment