Anasayfa İletişim


KIZILAY İLKELERİ

         Kızılay ;  Uluslararası  Kızılay -Kızılhaç hareketi temel ilkeleri olan İnsaniyetçilik özelliği başta olmak üzere, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık ve bir hayır kurumu niteliğindedir.

İnsaniyetçilik; Savaşlarda yaralılara ayrım gözetmeksizin yardım etmek, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda insanların acılarını koşullara bakmaksızın önlemek veya hafifletmek insanların yaşamını ve sağlığını korumak insan kişiliğine saygı göstermek Kızılay’ın amaçlarındandır.Uluslararasında anlayış ve dostluğun geliştirilmesini ulusların işbirliği yaparak barışın sürekli olmasını hedef alır. Kızılay kendi bünyesindeki tek hemşirelik okulu olan “Kızılay Özel Hemşirelik Lisesi” öğrencilerini bu ilkelerle  yetiştirir.

 

 Ayrım gözetmemek; Kızılay hiç bir zaman ırk, din, cinsiyet, milliyet, sosyal sınıf ve siyasal görüş farklarını gözetmeden  insanların acılarını göz önüne alarak yardım eder ve öncelikli gereksinimlerini gidermek için çalışır.

  Tarafsızlık; Kızılay  düşmanlıklarda taraf tutmaz , taraf olmaz .Dini, felsefi, siyasi ve ırksal tartışmalara katılmaz.

 Bağımsızlık; Kızılay Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yasalarına ve ilgili uluslararası kurallara uyarak, bağımsız olarak insancıl faaliyetler yapar ve kamuya yardımcı olur.

 Hayır Kurumu Niteliği; Kızılay çalışmalarından ve yardımlarından çıkar amacı gözetmez. Gönüllü olarak yardım etmeye çalışır.Öğrencilerini bu bilinçle yetiştirir. Hemşireleri tamamen Kızılay Ruhu ile her koşulda  ve her durumda yardıma ihtiyacı olan insanların yardımına koşar.

 Kızılay, insan kişiliğine saygılı olmayı, karşılıklı anlayışı , yardımseverliği, dostluğu işbirliğini ve  daima barışı destekler.

 Kızılay’ın  amacı, her nerede olursa olsun görüldüğü anda hiç bir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır.Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın , ızdırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir. Öğrencilerini  bu doğrultuda yetiştirir. Çeşitli  yerlerde ki Kızılay Gençlik Kamplarına,  görevli olarak gönderilen öğrenci hemşireler, kamplara Kızılay’ ın davet ettiği kimsesiz  çocuklara ablalık yaparlar ve yardımlaşmayı dayanışmayı öğrenirler.  

 Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım  tarihleri arasında Kızılay  Haftası kutlamaları nedeni ile İstanbul’ dan  Ankara’ ya  bir gurup öğrenci ve öğretmen  gezi otobüsü ile getirilir.Kızılay Genel Başkanı ziyaret edilir. Ankara’ da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeni ile düzenlenen resmi geçit  törenine tüm öğrenci ve öğretmenler, çok özel kıyafetleriyle katılırlar.Oradan BMM, Anıtkabir, Pembe Köşk ziyaret edilir.Bir hafta boyunca çeşitli geziler ve etkinlikler devam eder. Bir hafta sonra Ankara’ dan İstanbul’ a okuluna dönen öğrenciler gezi sonrasında tam bir Kızılaylıdır artık. Bu  geleneksel  gezi okulun açık olduğu yıllar boyunca tam 70 yıl devam etmiştir.

Kızılay;  Savaşta, barışta, afetlerde, insanların her türlü zor anlarında  yanlarında olmakla kalmaz. Ayrıca  Kızılay; Müslüman’ ların Hac ziyaretleri esnasında onlara refakat etmek amacı ile  kendi okulunda yetiştirdiği  hemşirelerinden  her yıl 10 hemşireyi  Hacca gönderir. Bu  görev Kızılay bünyesinde çalışan ve Kızılay’ dan ayrılmayan her hemşireye sırası gelince verilecektir. Yalnız Kızılay dan ayrılan hemşireler bu haklarını kaybederler.

1 Comment(s)

  1. Comment by rockerlara on 27 Mart 2009 08:25

    yha ii olmuş ama slogan bulamadığım için fazla arastırmadım !! bnce sloganada yer ayrılmalıydı :S saırdım yani

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment