Anasayfa İletişim


MEME ANATOMİSİ

    Meme temelde değişikliğe uğramış bir ter bezidir. Bu değişiklik sayesinde ter değil, süt üretir. Meme; süt bezleri, bu bezlerin meydana getirdiği gruplar, süt kanalları ve tümünü çevreleyen destek dokularından meydana gelmiştir. Süt bezlerinin oluşturduğu grupların her birine  Lob adı verilir.  Memede, sayısı kişiden kişiye değişebilen, yaklaşık olarak 8-20 adet bez grubu (lob) vardır.

Her  bir bez grubu süt kanalları aracılığıyla meme başına bağlantılıdır. Emzirme döneminde süt bu kanallar aracılığyla meme başına taşınır.

   Meme kanalları meme başının hemen altında genişleyerek sütün biriktiği alanları olututurlar.

Meme bezlerini ve kanallarını bir destek doku sararak bezin bütünlüğünü ve şeklini sağlar. Ayrıca vücut yağ dokusu tüm meme dokusunu diştan örter.

Bez dokudur. Meme kanalları meme başının hemen altında genişleyerek sütün biriktirdiği alanları oluşturur.Meme bezlerini ve kanallarını bir destek doku  sararak bezin bütünlüğünü ve şeklini sağlar.Ayrıca vücut yağ dokusu tüm meme dokusu içindeki yağ miktarının  beze göre oranı  artmaktadır.

Aslında değişikliğe uğramış bir ter bezi olan meme, bu değişik yapısından dolayı ter değıl süt üretir.”

    Meme bezlerini ve kanallarını bir destek doku sararak bezin bütünlüğünü ve şeklini sağlar. Ayrıca vücüt yağ dokusu tüm meme dokusunu dıştan örter.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.