Anasayfa İletişim


MEME DOKUSUNUN LENF AKIMI

  Tüm vücutta olduğu gibi memede de Lenf kanalları vardır. Lenf kanalları doku içinde ödeme sebep olan lenf sıvısının ortamdan uzaklaştırıldığı kanallardır.

Lenf sıvısının taşındığı kanallara lenf kanalları adı verilir.Lenf sistemi  aynı zamanda vücudun direnç sisteminin de önemli bir parçasıdır.

   Lenf kanalları bazı alanlarda lenf bezi adı verilen noktalara açılırlar. Lenf bezleri lenf sıvısı içinde bulunabilecek,vücut için zararlı hücreleri tutma yeteneğine sahiptir. Meme  dokusundaki lenf akımı genelde aynı taraftaki koltuk alına olmaktadır.

Meme başını çevreleyen koyu renkli  alan, areola olarak adlandırılır. Bu alanda cilt daha ince ve duyarlıdır. Ciltte kıl dokusu, emzirme sırasında meme başının daha yumuşak olmasını sağlayan yağ bezleri ve yine koyu renkli, küçük Montgomery Tuberkülleri  adı verilen  kabarıklıklar vardır.Meme başı çevresinde emme işlemini kolaylaştıran, uyarıldığında meme başının daha sert ve uzun olmasını sağlayan ince kas lifleri vardır.

Lenf kanalları  bazı alanlarda lenf bezi adı verilen  noktalara açılırlar. Lenf bezleri lenf sıvısı içinde  bulunabilecek, vücut için zararlı hücreleri tutma yeteneğine sahiptir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.