Anasayfa İletişim


Önemli kanamalar

Kanama, kan kaybı ya da kandaki alyuvarların dışarı akması demektir. Bedende bir yaranın açılması ya da bir kan damarının kesilmesi ile başlar (atar yada toplar damar veya kılcal damar). Dış kanamalarda, deride bir yara söz konusudur. Kanın akışı görülür (az yada çok miktarda). İç kanamalar ise, vücut içindeki bir kan damarının ya da bir organın açılması ile başlar. Bu kanamalar, dolaşımdaki kan miktarında büyük kayıplara neden olur. İlk belirti bayılmadır. Bazı iç kanamalarda doğal boşalım yollarından dışa vurur. Bir yetişkinde kan miktarı 5 litredir. Kan kaybı önemli ise, hücrelere oksijen taşınması durur. Bu nedenle durum acilleşir.

Dış kanamalar :

Dış kanamalar genellikle deride yara açan zedelenmelerden sonra meydana gelir. Az derin bir yara genelde küçük damarları zedeler. Ancak bedenin küçük damarlar bakımından zengin bazı bölgeleri, diğerlerinden daha çok kanar (örneğin saç derisi gibi). Kanama etkileyici de olsa, bu tür kanamalar dezenfekte edildikten sonra sorun çıkarmadan iyileşir.

Ama atar ve toplar damarlarda daha önemli yaralar açılabilir. Bu tür kanamalar önemlidir. Kirli kanı taşıyan damarlarla temiz kanı taşıyan damarların zedelenmesini ayırt etmek önemlidir.Temiz kan damarlarından çıkan kan, kısa aralıklarla fışkırır ancak iki kurtarmada da işlem aynıdır. Kanamayı durdurmak cerrahi temizliği sağlayacak, yarayı dezenfekte edecek ve gerekiyorsa tetanoza karşı önlem alacak tıbbi müdahaleyi sağlamak.

İç kanamalar :

İç kanamalar dışarıya vurmadığı takdirde, ilk yardımı yapacak kişi ancak hastanın bayılması halinde durumu anlayabilir. İç kanama derhal bir doktor çağrılmasını gerekli kılar. Bu arada hastayı sırt üstü yatırmak, bacaklarını yukarı kaldırmak, kendisini teselli etmek gerekir. Özellikle kendisine su, hele alkol asla vermeyin. Ameliyata alınacağından, anestezi sırasında kusmamasına dikkat etmek gerek. Ayrıca kazazadeyi otomobille taşımaya kalkmayın.

Karın içindeki başlıca iki kanama ;

1-) Dalak patlaması :

Karnın hafif bir zedelenmesi bile buna yol açabilir (bisikletten düşmek, otomobilin direksiyonuna çarpmak). Acil yardım gerektirir. Kazazade bayılabilir ve şiddetli sancılar çekebilir. Bu sancılar olaydan bazen saatlerce, hatta günlerce sonra ortaya çıkabilir.

2-) Rahim dışı gebelikte boru patlaması :

Rahim dışı gebelik anormal bir durumdur ve cenin rahim yerine, rahim borusunda oluşur. Cenin gelişmesi, daha gebe kaldığının farkında bile olmayan kadının rahim borusunu patlatabilir. Karnın sağ veya sol yanında ağrı hissedildiğinde hele bir de bayılma varsa, durumdan şüphelenmek gerekir.

Bu arada iç kanamaların karın yada göğüs kafesi dışında da meydana gelebileceğini bilmek gerekir. Örneğin her türlü kırılmada, kırık çevresinde bir iç kanama meydana gelir. Örneğin uyluk kemiğinin kalça hizasında kırılması, en azından bir litre kan kaybına sebep olan iç kanamaya yol açabilir.

Dışa vuran kanamalar :

Çok önemli olmasalar bile can sıkıcı olaylardır. Burun kanamaları, pek ender olarak ciddidir. Ayrıca idrar yollarında ya da anüsten gelen kanamalar da mutlaka doktor tarafından kontrolü gerekir. Aynı şekilde sık sık kanlı kusmalar da doktor müdahalesi gerektirir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.