Anasayfa İletişim


ÂDET ÖNCESİ SENDROMU

 

Âdet öncesi sendromu (gerginlikten fazla bir şey olduğu anlaşılmadan önce âdet öncesi gerginlik deniyordu.)Kadınların %90’ını etkiliyor ve bu etki mahvedici boyutlara ulaşabiliyor.Belirtileri fiziksel, duygusal (ya da ikisi birlikte) olabilir ve bunlardan kurtulmak için bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

* Her şey den önce kendinize nazik davranın.Bu dönemlerde özellikle kendinize (ya da partnerinize) karşı iyi ve toleranslı olun.

*Belirtileri fark etmeyi ve hatırlamayı öğrenin. Aylık döneminizi takip etmeniz ve âdet öncesi sendromu yaşayabileceğiniz belirti tarihleri günlüğünüze işaretlemeniz yardımcı olabilir. Böylece olayları alttan alırsınız,insanları uyarırsınız, kendinize iyi davranırsınız ve gününüzü ona göre planlayabilirsiniz. Aksi halde  çok yumuşakbaşlı bir kişilik yapısına sahip bile olsanız, âdet dönemi aniden geldiği için siz bile neler olduğunu anlayamazsınız ve hem etrafınızdaki kişilere hemde kendinize ciddi zararlar verebilirsiniz.Ve kimsede size neler olduğuna bir anlam veremez.

* Diyetinizi kontrol edin . Bazı yiyecekler diğerlerine göre,âdet öncesi sendromunu daha çok etkileyebilirler.Minerallerin ve vitaminlerin özellikle magnezyum,kalsiyum,B6 vitamini ve A vitamininin eksik kalmamasına dikkat edin.

*Bu bir hastalık değildir.Âdet öncesi sendromun doğal döngünüzün bir parçası olduğunu ve tedavisi olmadığını kabul etmeyi öğrenin.Her an belirtileri yaşayabilirsiniz;işin sırrı suçlamak ya da nefret etmek yerine bunları hafifletmektir.

 *Sağlıklı olun.Sağlıklı bir diyet izleyin,düzenli olarak egzersiz yapın, iyi uyuyun ve mümkün olduğunca çok dinlenin .

*Kendinizi hissettirin. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olacak  bir şeye ihtiyacınız olursa, isteyin. Bu zaman ya da  mesafe olabilir ve bunlar sizin hakkınızdır( yada partnerinizin). Hiç kimsenin âdet öncesi sendromuna yardımsız ya da desteksiz tahammül etmesi beklenemez.

*Hayat tarzınızı kontrol edin.Her nasılsa stresli olabilirsiniz ve âdet öncesi sendromundan önce sonuçlarını hafifletebilmek için stresinizin altında yatan nedenlerin üstesinden gelinmelidir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment