Anasayfa İletişim


STRESİ GİDERMENİN YOLLARI

 

     İşte stresi gidermek için yapabileceğiniz şeylerle ilgili bir kaç ipucu ve tavsiye, daha önce sitemizde yer alan stresle baş etmenin yollarına ileve olarak bu kez dört ana başlık altında daha sistemli bir biçimde adım adım stresle nasıl baş edeceğinize yardımcı olmak için hazırlanan bir yazı.

 *Farkındalık

 *Kontrol

 *İletişim

 *Arınma

 Şimdi bu dört ana başlık altınta tek tek inceleyeceğimiz konuları eğer sıkılmadan okuyup uygularsanız eminim streslerin zararlı etkilerinden daha az etkileneceksiniz.

    Leeds Üniversitesi’nde  kısa bir süre önce bir çalışma yapan Dr.Thomas Stuttaford’a göre, eğer kanınızdaki homosistein denilen aminoasidin seviyesi, kolesterolden daha yüksek ise, sizin kalp krizi geçirme rizkiniz daha fazladır.Fakat, bu madde, folik asitle birlikte vücuda alınmaktadır ki, folik asit; karaciğer, taze meyve ve sebzeler ya da hamile bayanların sık kullandığı destekleyici haplarda bulunur. Bu buluş,yüksek kolesterolü olan insanların neden daha az kalp krizi rizki taşıdıklarını açıklayabilir. Stuttaford’a göre, “Zengin bir sofra, soslara ve yağa rağmen, beklenenden daha az kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir, çünki daha az homosistein içermektedir.

 Kısa bir anektod olarak homosistein’e şöyle bir baktıktan sonra stresle baş etmek için ilk yapacaklarımızı inceleyeceğiz.

  Homosistein;kükürt içeren ve metionin esas aminoasitten türeyen bir aminoasittir. Genetik ile diyetik faktörler ve B kompleks vitaminleri (folat,B12,B6gibi) Homosisteinin plazma düzeyini kontrol ederler. Son dönemlerde, Homosisteinin, serebral, koroner ve periferik damarları etkileyen aterosklerotik damar hastalıkların bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir.

  FARKINDALIK;

*Bedeninizin farkında olun.Stresin veye gerilimin vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yerleşip yerleşmediğine dikkat edin. Bu, rutin işleri  yaparken size yardımcı olacak bir tavsiyedir. Duruş bozukluklarından kaçınmaya çalışın.

* Duygularınızın olduğunu kabul edin.Onları özgürce ifade edebilirsiniz.

*Bazen bir anda birden fazla duyguya sahip olabileceğinizin ve bazen bu duyguların çatışabileceğinin farkında olun.Duygularınız sizi karmaşaya düşürebilir.

*Duygularınızın eylemlerinizi etkilediğinin ve bu eylemlerinizin de başkalrının duygularını etkilediğinin farkında olun.

KONTROL;

*Solunumunuzu, nefes teknikleri ya da meditasyonla kontrol etmenizin önemli olduğunun farkında olun.Çünki yanlış solunum bedensel gerilime ve sağlığın bozulmasına yol açar.

*Durumlar üzerinde kontrolünüz vardır.Eğer bu durumlar size stres yaratıyorsa, o zaman onları bırakın.Eğer onların kalmasını istiyorsanız, bu sizin seçiminizdir ve salt kabullenme stresi azaltır.

*Hayır deme hakkına sahipsiniz. Strese neden olan durumlarda kararlı olun. Kontrol edebilme stresi azaltır.

*Çevrenizde olumlu olan şeylere konsantre olun. Stresli bir durumda bile her zaman olumlu bir şeyler görmek mümkündür.

İLETİŞİM;

*Eğer hissettiklerinizi ifade etmekte zorluk çekiyorsanız, prova edebilirsiniz.Yalnız başınıza olduğunuzda, hissetiklerinizi ifade eden doğru sözcükleri bulmak için çalışın.Bunu gerçekten yapmanız gerektiğinde işiniz daha kolaylaşacaktır.

*Duygularınızı paylaşmak sadece kötü olnları paylaşmak anlamına gelmez.Kendinizi iyi ve mutlu histtiğiniz zamanlar da da iletişim iyidir.

*Sizi dinleyecek birini bulun.Sıkıntının göğsünüzden çıkmasına ihtiyacınız olduğunda, bir arkadaşınızdan sizi dinlemesini isteyin. Arkadaşınız bir şey söylemek ya da öğüt vermek zorunda değildir.

*Kararlı olun.Biri tarafından rahatsız edilmiş,kızdırılmış ya da aşağılanmış olduğunuzu hissederseniz bunu onlara söyleyin.Bunu fark etmemiş olabilirler. Böylece bununla ilgili bir şeyler yapabilirler.

ARINMA;

*Öfkenizi başkalarına zarar vermeden boşaltmayı öğrenin.Yastıkları yumruklayın, size ait ve eski olan tabak ve çanakları parçalayın, boş bir odada bağırın, arabada yüksek sesle şarkı söyleyin, başkaları tarafından duyulmayacagınız ve başkalarını korkutmayacağınız bir yerde çığlık atın.

*Sadece eğlence için fiziksel egzersiz yapın. döğüş sanatları, salon dansı, kano, tramplende akrobatik hareketler deneyin.

*Çok iyi olmanıza gerek duymadan yaratıcı bir şeyler yapın; sulu boya, şiir, heykel, origami ve örgü vs. Unutmayın ki bu sadece stresi azaltmak içindir.Her hangi bir sanat müzesine kabul edilmek için değildir.Beğenilmeme kaygınız olmasın.Sadece yapın.Sizi çok rahatlatacaktır.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment