Anasayfa İletişim


Yaşlı beslenmesi

65 yaşın üzerindeki kişilerin beslenmeleri özellikler arzetmektedirler.Hipertansiyon,damar sertliği,kalp yetmezliği gibi konular genellikle geriatrik beslenme konularını kapsamaktadır. Bu hastalıklarda söz edilen diyet tedavileri ve yaklaşımları yaşlı beslenmesi içinde kabul edilebilir.
65 yaşın sonraki döneme yaşlılık (geriatri) denilmektedir. Yaşlılıkta pek çok etkenlere bağlı olarak fonsiyonel bozukluklar ortaya çıkar. Hipertansiyon, damar sertliği, kalp yetmezliği, diabet,böbrek yetmezliği bunların başında gelir.
Bu hastalıklara yakalanmamak veya yakalanma riskini en aza indirmek için. beslenme açısından bazı tedbirler alınmalıdır.Bunlardan bazıları;
* Vucüt ağırlığı normal seviyede tutulmalıdır. Zayıflık ve şişmanlık önlenmelidir.
* Diyette ; doymuş yağ asitleri içren katı yağları,tuzu,baharatlı ve ağır sindirimi zor diğer gıdaları azaltmak veya almamak gerekir.
*Fiziksel aktiveteyi azaltmak gerekmektedir.Ancak vücudun bedensel çökmemesi için devamlı kültür-fizik gibi düzenli hafif sporlar yapmak gerekir.
* Streslerden kaçınmak, mümkün olduğunca düzenli bir yaşantı sürmek gerekir.
Yaşlılıkta beslenme özellikleri :
*
Yaşlılıkta bazal metabolizma hızı azalır. Aktivite azalır. Dolayısı ile enerji ihtiyacı azalır.
*Öğün sayısı sıklaştırılmalıdır. Sık ama az yemelidir.
*Sıvı yiyeceklere ağırlık verilip, tuz azaltılmalıdır.
*Kalori normal vücut ağırlığını koruyacak kadar olmalıdır.
* Tat alma , koklama, görme duyuları azlığından yiyecekler hazırlanırken bu özelliklerine dikkat edilmelidir.Menülerde hoşa gidecek vs kolay yenilebilecek yiyecekler yer almalıdır.
*Çiğneme zorluğu olanlara yumuşak gıdalar verilmelidir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.