Anasayfa İletişim


KALITSAL HASTALIKLAR TARİHEMİ KARIŞIYOR?

 

 Amerika  Sağlık ve Bilim Enstitüsü   Oregan’ da Şukret Mitalipov ve ekibi, maymunların yumurta hücresindeki mitokondriyal DNA’ yı ( sadece anneden bebeğe nakledilen kod dizisi )değiştirmeyi sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. 3 anne maymundan “sağlıklı DNA‘ya ” sahip 4 yavru dünyaya geldi.

 Ancak bu yöntemin insanlarda güvenli ve etkin bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağını anlamak için klinik araştırmaların gerekli olduğunu vurguladılar.

 Mitokondriyal DNA mutasyonlarının anneden çocuğa geçmesinin engellenebildiğini gösterdiklerini belirten araştırmaları ile ilgili makaleleri  geçtiğimiz günlerde Nature dergisinde yayımlanmıştı.

 Bundan böyle ; mitokondriyal hastalıklar, özellikle kas ve sinir sisteminde sorunlara yol açan bazı hastalıkların sorumlu genleri hücre çekirdeğindeki kromozomlarında değil,  hücre içinde bulunan ve mitokondri adı verilen, hücre için gerekli enerjinin üretildiği , kendine özgü DNA’sı olan organel (hücre elemanı) üzerinde yer alıyor.

 Mitokondriyal DNA’ daki 150’den fazla mutasyon , görme kaybı , sara ve şeker hastalığı , alzheimer bazı kanser çeşitleri ve kısırlığa neden olduğu sanılıyor.

  Ancak bu araştırmanın, insanlarda uygulanıp uygulanamayacağı, tıp ve din adamları arasında değişik görüşlere ve tartışmalara neden olmaktadır.

ntv haber

01.09.2009

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment