Anasayfa İletişim


LOHUSALIK DEPRESYONU

   Yeni anne adaylarının derdi hep aynıdır; ya bebeğin ağlamasından ya fazla kilolardan  ya da anneliğe alışma sürecinden şikayet ederler. Oysa lohusalık dönemini stressiz ve mutlu atlatabilirsiniz.

    Bebeğinize sonunda  kavuştunuz  ve onu kucağınıza aldınız fakat sorunlar bitmiyor aksine yeni başlıyor.İşte bu sorunlarla baş etmenin yolları:

      AĞLAMASİ

  Yeni anneler en çok bebeklerinin ağlamasından şikayet ederler, fakat bu  aslında çok normal bir durumdur.Panik yapmanıza gerek yoktur, Çünkü bebeğinizin ağlaması ona kötü bir şey olacağı anlamına gelmez.Fakat durumla ilgilenmemek de olmaz .Bebeğiniz ağladığında yanına gitmeli ve bir sıkıntısı olup, olmadığını kontrol etmelisiniz.Bebekler genelde üşüdükleri, terledikleri, acıktıkları  ya da altlarını ıslattıkları için ağlarlar.Bu kontrolleri yaptıktan sonra eğer bebeğiniz susmazsa  o zaman durumu ciddiye alıp doktorunuzu arayabilirsiniz.

    KİLOLAR

Doğumdan  sonra üzerinizde kalan kilolar da  başka bir sorundur.Bu durumla başa çıkmak için bebeğinizin uyuduğu saatleri kendinize ayırabilirsiniz.Evde bazı egzersizleri yapabilir,sağlıklı yiyeceklerle beslenebilirsiniz.Bir çok anne süt yapacağını düşünerek gereksiz kalori alır,  oysa sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeniz ve yeteri kadar protein almanız hem bebek hem de sizin için uygun olan beslenme şeklidir.Sütün bol olması için her gün 3-4litre su içmeye özen göstermelisiniz.

  EV İŞLERİ

 Bebeğinizle ilgilenmekten  ev işlerine yetişemiyorsanız ve eviniz çok dağınık bir durumdaysa kendinizi üzmek yerine çare aramanız çok daha iyi olacaktır. Eğer maddi durumunuz uygunsa size temizlik konusunda yardım edecek birini bulabilirsiniz.Buna bütçe ayıramıyorsanız önce  eşinizden, sonra ailenizden  ya da yakın dostlarınızdan size yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Eğer hiç birini yapamıyorsanız temizliği göz ardı edip gücünüzü sadece bebeğinize ayırmalısınız. Bebeğinizin  tüm ihtiyaçlarını zamanında karşıladıktan sonra  işlerinize bakabilirsiniz.

 BAKIMI

 Annelik her ne kadar fedakârlık anlamına gelse de her dakika bebeğinizle ilgilenmek bazen sizi sıkabilir.Bu durumda derin bir nefes almalısınız.Bebeğinize bakmaktan sıkıldığınız zamanlarsa kendinizi kötü hissetmeniz gerekmez çünkü bu normal bir durumdur. Kendinize sürekli olarak şunu söylemelisiniz  “bebeğim daha çok küçük fakat yakında büyüyecek ve sorunlar bitecek.”

 

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment