Anasayfa İletişim


VAZEKTOMİ NEDİR? KİMLERE UYGULANMALIDIR?

 Vazektomi; Erkeğe uygulanan cerrahi sterilizasyon.

 Erkekte sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak engellenmesi işlemidir.

   Bu işlem  sonrasında ejekülasyon (boşalma)  esnasında boşalan sıvının  miktarında, renginde, volumünde hiç bir değişiklik olmaz. Ancak  mikroskopla görülebilecek küçüklükteki sperm hücrelerinin geçişi engellendiği için boşalan sıvıda sperm hücresi yoktur. Bu yüzden de   hamilelik oluşmaz. Sperm hücreleri üretildikleri yerde vücut tarafında absorbe (emilim) edilir.

  Vazektomi uygulanan erkeğin cinsel yaşamında hiç bir problem olmaz.Cinsel hayatı eskisi gibidir.Hiç bir sertleşme problemi olmaz.Boşalma esnasında boşalan sıvı aynıdır.içerisinde sadece sperm hücrecikleri yoktur.Bu da kesinlikle normalde fark edilecek bir durum değildir.

   İyi bir aile planlaması yöntemidir. Ancak bu yöntem kanallarda önemli hasar oluşturduğu için tüplerin eski haline döndürülmesi çok zordur.

  KİMLERE UYGULANMALIDIR?

  * İlerde çocuk sahibi  olmak istemediğinden emin olan orta yaştaki bekâr veya dul erkekler

  * İstenmeyen gebeliklerden korunmada sorumluluk almak isteyen erkekler

  * Ailesini tamamlamış, diğer doğum kontrol yöntemlerini gözden geçirmiş ve daha uygun bir yönteme karar verememiş çiftler

  *Düzenli ve stabil bir ilişkisi olan ve kadın yaşının doğurganlığının sonlarına yaklaştığı çiftler,

    vazektomi yöntemini tercih edebilirler.

VAZEKTOMİ  NASIL YAPILIR

Lokal anestezi altında ve muayenehane şartlarında üroloji uzmanları tarafından yapılır. Oldukça kolay ve güvenli bir işlemdir.Testisler erkek vücudu dışında skrotum  adı verilen torbaların içinde bulunur. Lokal anestezi yapıldıktan sonra o bölge tamamen hissiz bir hale gelince ,skrotum  derisi üzerinde küçük bir kesi yapılarak vasdeferenslar (sperm kanalı)cilt dışına alınır, bağlandıktan sonra kısa bir parça kesilir ve kalan uçlar koter ile yakılarak tahrip edilir.İşlem yaklaşık 30 dakika sürer.

 Hastanede yatmayı ve istirahatı gerektirmez.Takip eden dönemlerde şiddetli ağrılar olabilir.Hekiminizin size uygun gördüğü bir ağrı kesici alabilirsiniz.

 İŞLEM SONRASINDA OLABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

AĞRI: İlk 24 saatten sonra ağrı kesici pek gerekmez. Nadir de olsa bazı kişilerde ilerleyen dönemde ağrı kesici gerekebilir.

ENFEKSİYON: Çok nadir olarak antibiyotik gerektirecek enfeksiyonlar gelişebilir.

KANAMA:Vazektomi işlemi sonrasında, bazen   ödem ve kanama olabilir.

ORŞİALJİ: (kronik ağrı) Nadirende olsa işlemden sonra biriken sperm ve sıvıya bağlı olarak testislerde ağrı olabilir.Bu durum 6 ay içerisinde kendiliğinden düzelir.

CİNSEL İSTEKSİZLİK VE GÜÇLÜK: Nadir olarak görülen bu durum fiziksel olmayıp, sadece psikolojiktir.

ALLERJİK REAKSİYONLAR: Vazektomi işleminden  önce uygulanan anestezi ilaçlarına karşı alerji ve bunun sonucunda  geçici bir kaşıntı olabilir.

HEMATOM: Skrotum içine kanama olur ve durmaz ise kan içeride pıhtılaşarak bir kitle oluşabilir.Nadir olarak görülen bu durum, yeniden cerrahi bir yöntemle hematomon boşaltılmasını gerektirebilir.

 DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

 Eşinizin onayını mutlaka alın. İşlem sonrasında koruyuculuk hemen başlamaz bu yüzden bir süre için ek bir korunma yöntemi kullanın .Sperm incelemesinde azospermi (meni içerisinde hiç sperm olmaması) oluşana kadar hamile bırakma riskiniz olabilir.

 Bu arada sık sık sperm tahlinizi yaptırarak kontrol ediniz.

Vazektomi yaptırmış olmanız sizi  cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz bu durumu asla unutmayınız.

Vazektomiden sonra yeniden çocuk sahibi olma  arzusunun ortaya çıkması durumunda geri dönüş çok zor ve zahmetli bir süreç gerektirebilir.Ancak çok çocuk arzusu olur ise testislerden aspirasyon yöntemi ile sperm toplanır,tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunabilir.

 

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment