Anasayfa İletişim


MEME KANSERİNDE İLERİ EVRE HASTALARI İLGİSİZ Mİ KALDI?

 

9 değişik ülkede yapılan bir ankete göre ileri seviyeye gelmiş olan meme kanseri hastası kadınlar kamu ilgisini çok yetersiz buluyor.

   İspanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Polonya, ABD,  Arjantin,  Mısır ve Meksika olmak üzere 9 ülkede 950 metastatik (ileri evre) meme kanserli hastanın katılımıyla yapılan anketin sonuçlarına göre,  ileri evre meme kanserli kadınlar, medyanın kendilerine daha fazla ilgi göstermesi ve bu konuda halkın daha fazla bilinçlendirilmesini istiyor.

      16 Eylül 2008-18 Şubat tarihleri arasında  gerçekleştirilen “Metastatik Meme Kanserli Hasta Ankati(BRIDGE)” sonuçlarına göre, her 2 kadından 1’i ileri evre meme kanserine yönelik kamu ilgisini çok yetersiz buluyor.

       Erken evre meme kanserinin aksine her hangi bir iyileştirici tedavinin bulunmadığı bu aşamayı yaşayan her 5 kadından 2’sinin deneyimleri  hakkında açıkça konuşmaktan çekindiğini ortaya koyan anket, kadınların, ileri evre meme kanseri ile başa çıkmalarına yardımcı olma konusunda yeni araştırmalarla tedavi seçenekleri konusunda sürekli olarak bilgilendirilme ihtiyaçları içinde olduklarını vurguluyor.

   Ankete göre, kadınların yüzde 75’i metastatik meme kanseri  hakkında aktif şekilde bilgi edinmeye çalışsa da yarısından fazlası mevcut bilgilerin genelde yetersiz veya etkisiz olduğunu  düşünüyor.

     Erken evre meme kanserli kadınların yüzde 30’una yakınının metastatik meme kanseri aşamasına geçtiğine dikkat çekilen ankette görüşlerine yer verilen Bridge Anket Yönetici Kurul üyesi Musa Mayer, bu anketin, ihmal edilmiş hasta popülasyonunun ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik ilk önemli adım olduğunu kaydetti.

NTV Haber

   

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment