Anasayfa İletişim


KANSER’de PALYATİF BAKIMIN İLKELERİ

 

Palyatif bakımı uygulayacak sağlık görevlilerinin hastaya yaklaşımlarında göz önünde bulundurmaları gereken bazı ilkeler vardır.

       Palyatif bakım daha öncede söz edildiği gibi hastanın yaşam süresinden çok niteliğini ön plana alan bir tedavi biçimidir.Bu anlamda diğer tedavi yöntemlerinden farklılık göstermektedir.Diğer hastalıklarda hekim önce hastalığı saptamaya ve etkeni ortadan kaldırmaya çalışır.Kanserde ise hastayı rahatsız eden semptomu bulup önce bu semptomu ortadan kaldırmaya çalışmalıdır.Yani hastanın rahatlatılmasında öncelik semptom kontrolündedir.Bu anlamda hastayı rahatsız eden semptom ne olursa olsun hasta tarafından önemseniyorsa hekim tarafından da önemsenmeli ve ortadan kaldırılmaya çalışmalı,yani palyasyon sağlanmalıdır.Bu semptomun ortadan kaldırılması hastalığın seyrinde en küçük bir değişikliğe neden olmasa bile, hastanın yaşama olan bağlılığının arttırılmasına önemli katkıda bulunacak ve hastanın yaşama umudunu kuvvetlendirecektir.Ancak bu ilke hastanın semptomlarının ayrıntılı olarak değerlendirilmesinin gerekmediği anlamında ele alınmamalıdır.Hastayı rahatsız eden semptom ne olusa değerlendirilmesi gereklidir.Kanserli hastalarda ortaya çıkan semptomların  her zaman kansere bağlı olmadığı da akıldan çıkarılmamalıdır.Örneğin;kanserli hastalardaki ağrı sendromlarının %17’ye yakın bir bölümü kanser dışı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.Bu nedenle ağrının hemen kanser ağrısı olarak değerlendirilmesi hekimi yanlış yönlendirecektir.

  

 Hareketsizlik ve yatağa bağlanma başka bir hastalıktan da kaynaklanabilmektedir.Bu nedenle her türlü semtomun ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.Bazı semptomlar birden fazla etkene bağlı olabilecğinden bu etkenlerin tanımlanması,reversibl olanların araştırılması gereklidir.

  

1 Comment(s)

  1. Comment by Kanser tedavisi on 23 Nisan 2009 02:38

    Merhaba. Kanserle ilgili son gelismelere yer verdigim ve henuz yeni hayata gecirdigim bir web sitem var. Arastirma yaparken rasladigim bu yaziniza hem fikirlerinizi almak hem de daha cok insana ulasabilmek icin yorum birakmak istedim. Web sitemi ziyaret edip yorumlarinizi paylasabilirsiniz cok sevinirim. Yayin hayatinizda basarilar dilerim.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment