Anasayfa İletişim


PALYATİF BAKIM NEDİR?

 

Palyatif sözcüğü Latince’ de örtü ya da perde anlamına gelen “pallium”dan türetilmiştir.

 

 Palyatif bakım ise :

 *Kesin tedavi ya da uzun süreli kontrolün imkansızlığını kabul eden;

*Yaşamın süresinden çok niteliğiyle ilgilenen;

*Esas amacı mümkün olabildiğince hastanın rahatını sağlamak ve hoş olmayan semptomları önlemek olan bir tedavi biçimidir.

Palyatif kanser bakımının amacı ise; hastaların,hastalığın ilerlemesi ile kısıtlanabilen fiziksel,emosyonel,manevi,mesleki ve sosyal potansiyellerin en üst düzeye çıkmasını sağlama çabaları,yani rehabilitasyonu olarak özetlenebilir.Oysa bir çok sağlık görevlisi ilerleyen kanser olgularında palyatif rehabilitasyonun önemini kavrayamamıştır.Kısmen deneyimsizliğe bağlı olan bu durum kansere karşı olumsuz tavırdan da kaynaklanmaktadır.Pankreas kanseri tanısı konduktan sonra ortalama yaşam süresi altı ay olmasına rağmen hastaların yarısına yakını biraz daha uzun süre yaşayabilmektedir.Meme kanserli bir çok hastanın metastaz geliştikten sonra bile 5 yıla yakın bir süre yaşaması mümkün olabilmektedir.Yani kansere yakalanan hasta hemen ölüme mahkum edilmiş değildir.Yaşam süreleri arasında kişiden kişiye görülen büyük farklılıklar herkes tarafından bilinmektedir.Kansere karşı uygulanan yöntemler de hastadan hastaya süre yönünden büyük farklılıklar göstermektedir.Bu nedenle rahatsızlık veren semptomların giderilmesi yaşam niteliğini de belirgin bir biçimde düzeltmektedir.

1 Comment(s)

  1. Comment by Kanser tedavisi on 01 Nisan 2009 02:48

    Merhaba. Kanserle ilgili son gelismelere yer verdigim ve henuz yeni hayata gecirdigim bir web sitem var. Arastirma yaparken rasladigim bu yaziniza hem fikirlerinizi almak hem de daha cok insana ulasabilmek icin yorum birakmak istedim. Web sitemi ziyaret edip yorumlarinizi paylasabilirsiniz cok sevinirim. Yayin hayatinizda basarilar dilerim.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment