Anasayfa İletişim


Beyin arızalarının sebebleri

* Koma, çırpınma ve kasılma nöbetleri, ihtilaç krizleri, eğer önceden sağlıklı olan birinde ortaya çıkarsa, beyinde bir rahatsızlığın belirtisi vardır. Bu belirtilerde pek çok hastalıkta veya ciddi örselenmelerde rastlanabilir. Bazı ilaçlar ve uyuşturucularda aynı durumu yaratır.Yanlışlıkla yüksek dozda ilaç almak veya içmek de tehlikeli bir durum yaratır.

* Kanamalar ve had beyin hastalıkları :

Kafatası içinde bir damarın çatlaması sonucu meydana gelen kanamalar, beyni sıkıştıran bir kan toplanmasına neden olabilir. Bir beyin damarının çatlaması veya tıkanmasıda beyinde bir arıza yaratır. Bunu, vücudun bir yarısına felç inmesi veya dil tutulması gibi araz izler. Beyin fonksiyonlarınıda (apse,menenjit,kafaiçi yangısı)çoğunlukla bu üç belirtiden biriyle aniden başlar.Bazı tümörler de ne kadar iyi huylu olursa olsunlar, bu belirtileri yaratabilir.

* İlaçlar ve oksijen yetmezliği :

Bazı ilaçların beyin üzerinde dolaylı veya dolaysız, ayrıcaklı etkileride vardır.Doğru dozlarda kullanıldığında, tedavi edici sonuç verir. Ancak aşırı dozlar herkeste bir beyin arızasına sebeb olabilir. Uyuşturucular ve alkolizmde de komaya sokup kasılma ve ihtilaç nöbetlerine sürükleyebilir. Beyin sinir hücresi,oksijen eksikliğine karşı çok duyarlıdır.Her türlü solunum ve kan dolaşımı bozuklukları, sürayle hastalık arazı geliştirir.

* Kanda şeker azalması :

Sinir hücresi, beslenmesinde önemli rol oynayan şekerin eksikliğine karşıda çok duyarlıdır. Bu yönden hiçbir rezervide yoktur. Bu yüzden kan dolaşımı yoluyla rastlanan glikoza tamamen bağımlı olacaktır. Normal olarak glikoz oranı, pankreasın bir hormonu olan insililün tarafından korunur.Bazı koşullarda oranın düzenlenmesi kötüleşir.(mide, karaciğer ve pankreas hastalıkları)

Diyabette, insülin salgılaması yetersizdir.Tedavi, insülini enjeksiyonls hastaya vermeyi amaçlar. Gündelik ihtiyacı bu şekilde karşılar.İnsülin dozu çok yüksekse veya insülin dozajlamasına göre şeker alımı çok zayıfsa, kandaki şeker oranı düşer. Buna tıpta hipoglisemi denir. Bu durum beyinde çok çabuk arıza yaratabilir. Bütün şeker hastaları bunu bilir ve ilk fenalaştıkları sırada ağızlarına atabilmek için yanlarında hap şekerleri bulundurur. (terleme, genel sıkıntı, baş dönmesi ve açıkma hissi) Ancak bununtekrarı beyin arızasına doğru gelişir.

Koma hali başlarsa acele doktor çağırmakta fayda vardır. Doktor damara glikozlu serum enjekte edecektir. Vakit kaybedilmemişsse, komaya giren komadan çıkacak, ihtilaç veya kasılma halindeki hastada, sakinleşecektir. Had alkolizmdede ciddi kanda şeker eksikliği komplikasyonları görülebilir. Sadece bu nedenle sızacak kadar içmiş bir sarhoşu doktora emanet etmeden bu halde bırakmak hiç doğru değildir.

Soğuk ve ısı :

Bütün bilgisayarlar gibi, beyinde (donma) ve ısıya (sıcak çarpması, güneş çarpması, güneş geçmesi, ateş yükselmesi ) karşı çok duyarlıdır. Çoçuklar özellikle de iki yaşından küçük çoçuklar, yüksek ateşe karşı çok duyarlı olurlar.Bir çoçuğun ateşinin 40 derecenin çıkmasına asla müsade etmemek gerekir. Sayıklamalar, kendinden geçme ve çırpınma nöbetleri ortaya çıkar ve bunu ciddi beyin arızaları izleyebilir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.