Anasayfa İletişim


BEYNİN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLDÜ!

TÜRK BİLİM ADAMLARINDAN YİNE BİR İLK DAHA…

Hacettepe ve Atılım Üniversitesi  bünyesinde  görev yapan,  iki bilim adamının ortak çalışmaları sonucu bir ilk daha gerçekleştirildi. Elektrik Elektronik Mühendisi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Uğur Baysal ve Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Gökhan Şengül’ ün ortak geliştirdiği sistem;  şu anda kullanılanlara göre, düşük hata oranı, kullanımda çok daha kolay,ucuz ve güvenilirlik bakımından dikkatleri üzerine topladı.

 Türk mühendislerinin büyük oranda yerli kaynaklarla geliştirdiği sistem beynin elektriksel işlemlerinin x,y, z koordinatlarını milimetrik olarak hesaplayabiliyor.

 Uluslararası yayını yapılan ve patent başvuru hazırlıkları süren sistem sayesinde şizofreni, epilepsi,alzheimer gibi nörolojik hastalıklarla yetenek, zeka gibi kavramların da çok daha net olarak ortaya konulması bekleniyor.

 Beyinde en dış tabaka olan kortekste oluşan beyinsel aktivitelerin ölçümünün hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli rol oynadığını bildiren Baysal,” Buradaki işlemler bir hastalığın başlangıcıda, sonucuda olabilir. Beyin ne kadar iyi bilinirse hastalıkların  tedavi  sürecide o kadar çabuk olacaktır diye konuştu.

 Bilgisayarda tek tuşa basılarak kamera baş etrafında döndürülüyor. Fotoğrafmakinası beynin içeriğini  görmüyor, ancak başın yüzey bilgisini alıyor.

Sistemlerinin nöroloji ve pskiyatri uzmanlarının sağlıklı ve doğru çalışabilmesi için güçlü bir araç olacağını kaydeden Şengül böylece beynin bir çok elektriksel işlev bozukluğu hastalıklarının teşhis ve tedavilerinde çok önemli aşamalar kaydedilebileceğini söyledi.

 15/08/2010

haberin kaynağı:

atv haber

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment