Anasayfa İletişim


Kalp Krizi Geçiriyorsunuz…Tek Başınızasınız…Ne Yapmalısınız?

Mesai bitti.Yorgun ve bitmiş bir halde evinize doğru yola çıktınız. (Tabiki arabada tek başınasınız.) Çok yorgunusunuz ve canınız fena halde sıkkın.Müthiş gergin ve sinirli bi haldesiniz.

Birden bire göğsünüzde başlayan, kollarınıza ve çenenize doğru müthiş ve korkunç bir ağrı hissediyorsunuz.En yakın hastaneye sadece 10 dakikalık bir mesafedesiniz.Ama oraya ulaşabileceğinizden emin değilsiniz.Ve bir insan kalp krizi geçirmeye başladığından itibaren bilincini kaybetmesi sadece 10 SANİYE sürer.

NE YAPACAKSINIZ ?

İlk yardım kurslarına gitmeyi akıl edebilecek kadar akıllı biriydiniz.Ama malesef böyle bir şeyi yapmadınız.

Tek başınıza kalp krizi geçiriseniz nasıl hayatta kalacaksınız? Pek çok kalp krizi geçiren insan genelde yalnız başına oluyor.Kendisine yardımcı olacak birileri olamıyor.Ve bu konuda ne yapması gerektiğini bilmiyor.

 

CEVAP…

Paniğe kapılmadan kuvvetlice öksürmeye başlayın.Öksürmeden önce her defasında derin nefes alın.Kuvvetli olsun öksürükleriniz.Sanki vücudunuzdaki balgamı atmaya çalışırmış gibi güçlü olsun öksürükleriniz.Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün.Bunu ya yardım gelinceye dek,yada kalp atışlarınız normale dönünceye kadar yapmaya devam edin.

 

NEDEN…
Derin nefes almak ciğerleri OKSİJENLE DOLDURUR.
Öksürmek kalbe basınç  yapar ve KAN DOLAŞIMINI rahatlatır.
Kalbe uygulanan bu basınç kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır.
Bütün bunlar bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişebilmeniz için zaman kazandırır.                                                 

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.