Anasayfa İletişim


HIV/AIDS’de Karın Ağrısı

HIV/AIDS hastalarında karın ağrısı değerlendirirken dikkatli olmak gerekmektedir.Bu tür hastalarda yüksek düzeyde fırsatçı barsak enfeksiyonları ve malign oluşumlara sık rastlanır. Bu tür hastalıklarda tıkanma veya perforasyon sık görülür.Diğer karın ağrısı yapan nedenler arasında karaciğer ve safra kesesi ağrıları bulunmaktadır.İlaç toksisitesi karaciğer hastalarına ya da pankreatite açabilmektedir.Enfeksiyona bağlı diyareye karın ağrısı eşlik edebilir.Tüm karın ağrılı haslarda olduğu gibi bu hastalarda da cerrahi bir nedenin analjeziktedaviye başlamadan önce elenmesi gerekmektedir.

     Karın ağrısı varlığında cerrahi bir neden ortadan kaldırıldıktan sonra oral antispazmodik ilaçlar ile tadaviye başlanmalı, yeterli olmadığı takdirde sistemik opioidler uygulanmalıdır.

     Hastalarda kullanılan antiviral ajanlara bağlı  pankreatik ağrı ortaya çıkabilir.Dianosine (DDI) ile tedavi edilen hastaların %7-9’unda pankreatit ortaya çıkmaktadır.Yapılacak ilk müdahale ilacın kesilmesidir.Ağrının şiddetine,süresine göre gereğinde opioid ilaçlar titre edilerek uygulanabilir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment